Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24750)

Познатата серија „Брејкинг бед“ продолжува на филм

Обожавателите на популарната серија „Брејкинг бед“ конечно можат да здивнат. Официјално беше објавен целиот трејлер за претстојниот филм „Ел Камино: Брејкинг бед“ на „Нетфликс“....

Спасувачот oд „Чувари на плажа“ ги преработи песните од 1980-тите години

Пред неколку месеци, холивудскиот актер и пејач Дејвид Хаселхоф (66) изјави дека подготвува албум во кој, освен популарни хитови, ќе има и хевиметал-музика и...

Лора Дерн, Сем Нил и Џеф Голдблум во продолжението на „Паркот...

Љубителите на „Паркот Јура“ со одушевување ја дочекаа информацијата дека сите тројца оригинални актери од првиот дел на филмот, Лора Дерн, Сем Нил и...

Иконата на францускиот филм Брижит Бардо наполни 85 години

Убавата Французинка се мажела четири пати, залудела стотина мажи, но и жени, се обидела да се убие двапати, бременоста ја споредувала со тумор и...

ДЛУМ ја отвора изложбата „Мал формат“

Друштвото на ликовните уметници на Македонија во соработка со Културно-информативниот центар (КИЦ) од Скопје и Универзалната сала во рамките на манифестацијата „Бела ноќ“ ја...

Професорки по италијански одликувани со „редот на ѕвездата на Италија“

Четири професорки од Катедрата за италијански јазик и книжевност при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ беа свечено одликувани од амбасадорот Карло Ромео. Професорките Анастасија...

„Ана Каренина“ од Лав Николаевич Толстој

КНИГА ПРЕПОРАКА По препорака од Надежда Чачинович и нејзиниот „Водич низ светската книжевност за интелигентна жена. Корисен и за интелигентни мажи“, напишан со намера да...

Традиционалната јапонска уметност „но“ првпат на нашата сцена

Вечерва, во 20 часот, во Македонскиот народен театар, домашната публика првпат ќе има можност да погледне изведба на традиционална уметност од „Но-театарот Јамамото“ со...

Претставена „Тивка деструкција“ на Моника Мотеска

Малата просторија на монтажната галерија во Паркот на франкофонијата стана збирно место на голем број посетители за време на претставувањето на инсталацијата насловена „Тивка...

САД и Москва се надмудруваат преку БиХ

Босна и Херцеговина Претседавачот на претседателството на Босна и Херцеговина Жељко Комшиќ го повика рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да ги испочитува своите...