10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24749)

Папаз во Сараево ја претстави лимитираната колекција „Три“

Македонскиот моден дизајнер Папаз предизвика големо внимание во Сараево со својата луксузна и префинета лимитирана колекција, насловена „Три“. Колекцијата е симбиоза на стилови од...

Охрид ќе ги пречека врвните светски готвачи

Годинашен домаќин на четвртиот меѓународен гастрономски натпревар „Гастромак 2019“ е градот Охрид, а мотото што ќе ги екипира сите љубители на гастрономија од 10...

Објавена колекција со најголемите хитови на „Леб и сол“

Оваа ретка колекција е убаво потсетување на златното време на македонската дискографија, од периодот на некогашна Југославија, кога на „Леб и сол“ му се...

Владимир Јанчевски добитник на наградата за ликовна критика

Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2019 година од областа на ликовната критика. Комисијата во состав: Мира Гаќина...

Музиката наспроти предрасудите

Во првите години по создавањето, младата држава Израел почнала да се гради од нула. Под напливот на фашизмот и антисемитизмот, Евреите протерани од различни...

Изложбата на Зоран Арсовски во Софија

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот академски ликовен уметник Зоран Арсовски-Бабата ќе биде отворена денеска, во галеријата на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, од...

Витали Мански – претседател на жирито на „Киненова“

Витали Мански, режисерот што им се спротивстави на најмоќните светски лидери, оваа година е претседател на жирито на „Киненова“. Кога станува збор за современата...

Тадиќ: Ни треба една силна опозициска партија

Власта на Александар Вучиќ и Српската напредна партија може да се урне само ако опозицијата се обедини во една голема партија, која со својата...

Панорама

Загреб - Полициската управа и Градска плинара Загреб ги предупредија граѓаните од опасноста при употребата на атмосферските бојлери, поради можноста од истекување на гасот,...

Тешкотии во издавањето на личните документи

Од 1 октомври 2020 година, новите лични документи на бугарските државјани ќе имаат биометриски чип. Меѓународната патна исправа може да важи 5 или 10...