Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24747)

Наместо договор за интегрирање, добивме одговор за дистанцирање

Бугарскиот државен врв, на итна седница посветена на Македонија, излезе со заклучок дека нема безусловно да го поддржи патот на Македонија кон ЕУ и...

Стари автомобили што претставуваат добра инвестиција

Со сигурност може да се каже дека повеќето возила како што стареат ќе вредат помалку пари. Но постојат автомобили што го оспоруваат овој тренд....

Реал игра и за да не оствари серија како во 1981...

Според податоците на УЕФА, шпанскиот клуб 38 години не загубил трипати во низа во Европа. Од другите дуели денеска, во 2. коло на ЛШ...

Шели Ен Фрејзер Прајс – колекционерка на медали

Спринтерката од Јамајка е девојката со најмногу медали од големите приредби - има 16 златни медали на ЛОИ и од СП на 100 и...

ЕП – атракција, добра одбрана, квалитетен блок, силни смечеви…

По златниот медал за женската репрезентација на неодамнешното ЕП во Истанбул, со најсјајното одличје на континентално првенство во Париз се закити и машката селекција...

„И јас можам“ во Археолошкиот музеј

Во Археолошкиот музеј во Скопје, во едукативното катче „Млади археолози“, во средата се одржа креативната работилница „И јас можам“ со лицата од здружението за...

За трите страчки од Волкодери и за детето џуџе

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Елза и Ана наоѓаат маѓепсана шума во „Снежното кралство 2“

На задоволство на најмладата публика, како и за повозрасните љубители на анимирани филмови, продолжението на хитот „Снежното кралство“ наскоро доаѓа во кината. Во омилениот...

На повидок самостоен литературен проект

Матеа Стоев сака да остави траги од пишани зборови Матеа Стoев е ученичка во деветто одделение во основното училиште,,Григор Прличев“ - Охрид. Како дете...

Жив е Конески

На нашиот вечен учител Беше кроток во одот кон сводот, и уште покроток во зборот, а зборот му тежи повеќе од злато, беше топол ко лебот насушен штотуку изваден...