Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24747)

Спорен е континуитетот на осумвековната автокефалност на СПЦ

Најавата за одбележување на осумвековниот јубилеј на Српската православна црква предизвикува реакции, но и критики, бидејќи, според познавачите на состојбите, станува збор за јубилеј...

Платинест медал за „Стоби“ на винскиот натпревар „Декантер“ во Азија

Црвеното вино „веритас“ од бербата од 2015 година на винарницата „Стоби“ се закити со највисокото признание - платинест медал, на престижниот вински натпревар „Декантер“...

Саудиска Арабија предупредува на катастрофа за глобалната економија

Саудискиот принц Мохамед бин Салман порача дека светот мора да реагира и да го запре Иран, бидејќи, во спротивно, можна е војна, која ќе...

ЕУ и Јапонија заедно против кинескиот „Еден појас, еден пат“

Европската Унија и Јапонија потпишаа инфраструктурен договор за координација на повеќе проекти, кои ќе ги поврзуваат Европа и Азија, а се однесуваат на сообраќајниот,...

Општината Кисела Вода ја почна есенската дератизација

Општината Кисела Вода ја започна есенската дератизација, а со поставување мамки за глодачите започна од делот наречен бараки во населбата 11 Октомври. Според планираното,...

Градски паркинг со зимско сметање на работното време

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ од денеска започнува со зимско сметање на работното време на јавните површини наменети за зонско паркирање. Работното време во зоните...

Исправни инсталации и пристапни потстаници за топли радијатори

Граѓаните имаат законска обврска да ги проверат своите внатрешни инсталации за непречена испорака на топлинска енергија. Оние што летово не го сториле тоа, треба...

Kолкава е цената на предавствата?

Пишува: Блаже Миневски Предавството на татковината е крај на секоја среќа, вели една стара изрека. Предавајќи ја родината, се предаваат и соништата на предците, на...