Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24745)

Словенија го елиминира и светскиот првак Полска

Словенците вторпат ќе се борат за шампионската титула, по 2015-та, кога загубија од Франција, која, пак, синоќа во второто полуфинале играше со Србија Словенија ќе...

Наместо ИААФ, Светска атлетика

Челниците на светската атлетика потврдија дека и официјално името Интернационална асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) ќе биде заменето со пократок назив, Светска атлетика (СА)...

Шведска пресилна, на поправен со Чешка

Македонските ракометарки во воведното коло од квалификациите за ЕП 2020 загубија од Шведска со 26-35 Супериорна игра на фаворитите со демонстрација на квалитет го одбележа...

Во Запорожје да се продолжи победничката серија

За ракометарите на Вардар ова ќе биде можност и да му се реваншираат на Мотор за неодамнешниот пораз во Регионалната лига Актуелниот европски првак Вардар,...

Анатомија на наредната рецесија

Светската финансиска криза во 2008 година главно претставуваше голем негативен агрегатен шок на побарувачката, додека следната рецесија ќе биде предизвикана од постојани негативни шокови...

Зошто победува еболата

Големите епидемии бележат подем, а меѓународната заедница продолжува да прави основни грешки кога станува збор за превенцијата и за подготвеноста. Тоа е највидливо кај...

Најмногу им се верува на научниците, а најмалку на политичарите

Верувај ми, јас сум доктор. Тоа е позната и веќе излитена фраза, но како што открива меѓународното истражување на „Ипсос-МОРИ“, постои една група професионалци...

ПМО во Македонија

Што се однесува до Македонија, имам впечаток дека постојат обиди да се вметнат модификации во сѐ и сешто. Најмногу во правосудниот систем. И тоа...