-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:25

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24744)

Даниел Крег и Крис Еванс во мистериозната акција „Убиство за десерт“

Ѕвездата на „Капетан Америка“, Крис Еванс, и добро познатиот Џејмс Бонд, Даниел Крег, ги толкуваат главните улоги во новата мистериозна криминалистичка акција „Убиство за...

Победа и пораз на „Игри на престолот“ на доделувањето на „еми“

На неодамнешното 71. доделување на наградите „еми“ за најдобри телевизиски остварувања што се одржа во Лос Анџелес, САД, за најдобра драма беше прогласена серијата...

По 52 години, прикажана нова епизода на „Професорот Балтазар“

Нова епизода од легендарниот анимиран филм „Професорот Балтазар“ премиерно беше прикажана неодамна во Загреб. Серијата има наслов „Августовска трета среќа“. Продолжението е снимено по...

Филмови што ќе ви го сменат животот

Викендот е како создаден за опуштање и уживање во мали работи, а една од нив се квалитетни филмови, кои иако служат да ви го...

Заврши снимањето на првиот дел од филмот „Од рајот“ во Скопје

Познатиот режисер Срѓан Драгојевиќ заврши со деветдневното снимање во Скопје на филмот „Од рајот“, а снимањето продолжува во Белград и во Германија. Станува збор...

Објектот на „Вардар филм“ да се реновира

Министерот за култура Хусни Исмаили го посети филмскиот центар „Вардар филм“ - Скопје. На средбата со директорот Насер Цури стана збор за функцијата и...

Европски ден на јазиците

Европскиот ден на јазиците, празник прогласен од Советот на Европа и поддржан од Европската Унија на 6 декември 2001 година, оваа година во Софија...

Маестрални актерски креации во „Бесачите“ на Мекдона и Грдев

Многу паметно е искористен и врвниот технички потенцијал на сцената на МНТ, но не во смисла на некои мегаломански сценски решенија, како во некои...

Панорама

Софија - Бугарската економистка Кристалина Георгиева, која е високорангирана во Светската банка, е избрана да ја води врвната финансиска институција Меѓународен монетарен фонд, каде...

Засилен притисокот од илегалните мигранти

Состојбата со преминувањето на илегалните мигранти на хрватска територија станува сѐ потешка и посериозна, беше посочено на седницата на Комисијата за координација за националната...