-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 1:35

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24742)

Три дена музика и вино на „Скопје вајн експо“

Од 26 до 28 септември на плоштадот „Мајка Тереза“ пред платото на МОБ, во центарот на Скопје, посетителите ќе имаат можност да уживаат во...

Народната музика е симбол на нашиот ентитет

Стефче Стојковски, инструменталист на народни инструменти Предавам на странски универзитети, тука не. Сум држел предавања во Бостон, Санта Барбара, Беркли, Болоња... каде што поттикнувам странци...

Панорама

Софија - Полицијата во бугарскиот град Смолјан уапсила 34-годишен маж што управувал автомобил под дејство на наркотици, а при претресот на возилото се пронајдени...

Промовирана новата жандармерија во РС

Министерството за внатрешни работи на Република Српска вчера, со свечено постројување што се случи во Центарот за обука во близината на Бања Лука, ја...

Патријархот Иринеј непожелен во Будва

Здружението „Црногорско движење“ бара од Обвинителството на Црна Гора да му се забрани на српскиот патријарх Иринеј влез во земјата и учество на манифестацијата...

Бугарски работници искористувани од француски лозари

Повеќе од 165 бугарски работници, кои работеле за француски винарници, се можни жртви на модерно ропство. Откриени се во акција против организираниот криминал, објави...

Македонски компании на саем на храна во Русија

Дванаесет македонски компании преку „Национален штанд“, до 27 септември, ќе се претставуваат на прехранбениот саем во Москва, Руската Федерација. Саемската манифестација се одржува во...

Работодавците да инвестираат во создавање стручен кадар

Сметам дека треба пазарно да гледаме и на ова прашање и да гo решаваме недостигот од стручен кадар ние самите, бизнис-заедницата треба сама да...

Бугарија не може да ни наредува рокови

Политичко-историски фељтон: Чиј е Гоце Делчев Во последните месеци, поврзано со Договорот за соработка и добрососедски односи, помеѓу Република Мaкедонија (сега Северна) и Република Бугарија,...

Марихуана во Македонија – меѓу митот и реалноста

Одгледувањето медицински канабис во земјава полека зема замав, со подеми и падови, додека вистинските ефекти од оваа стопанска гранка веројатно ќе се почувствуваат за...