Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24740)

Азорски Острови – друга планета во центарот на светот

Држава: Португалија Површина: 2.333 квадратни километри Население: 250.000 жители Клима: средоземна Азорските Острови, или Азорите, ѝ припаѓаат на Португалијa, а се наоѓаат во северниот дел на...

Во Франција модата се диктира, а во Македонија се адаптира

Високата мода нема улога во општеството. Таа е наменета за мал кругклиентела, принцези, аристократи, буржоазија, секако, и за други личности што можат да си...

Отворање на изложбата „Егзил“ на Ранко Дакиќ

Изложбата на уметникот Ранко Дакиќ со наслов „Егзил“ ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во Музејот на современата уметност. - Творештвото на Ранко Дакиќ...

Премиера на „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, утревечер, на големата сцена, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде одиграна претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско-ирски...

Есперанто-музејот во Виена одбележува 90-годишен јубилеј

Пред 90 години, во 1929 година, се одржа свечена инаугурација на Меѓународниот есперанто-музеј во Виена. По повод 90-годишниот јубилеј, музејските посетители во 2019 година...

Панорама

Приштина - Политичките партии што учествуваат на вонредните парламентарни избори на 6 октомври, се залагаат за продолжување на дијалогот меѓу Косово и Србија, но...

Земјотресите предизвикаа само материјална штета

Во силниот земјотрес што ја погоди Албанија се повредени најмалку 105 лица, оштетени се повеќе од 290 куќи, а на 20 станбени згради се...

Управување со одржливоста на земјоделството и руралните средини

Постојат позитивни примери за приватни иницијативи сврзани со заштитата на животната средина, кои се управувани од пазарот, од конкуренцијата во прехранбената индустрија и супермаркетите,...

По неколку сиромашни години, солидна сезона за пчеларите

Пчеларите од бродската општина се презадоволни и истакнуваат дека по подолг период имале приноси, по пчелно семејство, поголеми од десет килограми, за разлика од...

Зелената боја ќе преовладува во партиските програми

Она што е хроничен проблем, не само кај нас туку и во регионот, е што партиите откога ќе ја освојат власта, во значаен дел,...