Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24739)

ФИФПРО бара одложување мечеви при екстремна топлина

Светскиот сојуз на фудбалери (ФИФПРО) вели дека е време да престанат да се играат натпревари во екстремна жештина, објави „Ројтерс“, и побара од Светската...

Се очекува нов скок на Ѓорческа на листите на ВТА

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа неделава играше во второто коло во поединечна конкуренција и во четврт-финалето во игра на двојки на турнирот во Романија, со...

На СП ќе трчаат и сите 30 шампиони на Дијамантската лига

На 17. Светско првенство (СП) во атлетика, во Доха, Катар (од 27 септември), ќе настапат вкупно 1.928 спортист(к)и, од кои 1.039 се мажи и...

Формула 1 во Холивуд

За идниот месец е предвиден спектакл по улиците на Лос Анџелес, пред трката за големата награда на САД, во Остин Формула 1 на 30 октомври...

Следи меч со тим што ја усовршил играта „седум на шест“

Вардар во првиот меч дома сезонава го пречекува Порто, утре од 17 часот Ракометарите на македонскиот и европски првак Вардар утре (17 часот, пренос на...

Барселона најавува рекорден приход од над една милијарда евра!

Се очекува да биде надмината сумата од 990 милиони евра инкасирана во текот на сезоната 2018/2019 Шпанскиот фудбалски првак Барселона соопшти дека е подготвен да...

Ѓоргиев издвои четири репрезентации како фаворити за медали

Русија, Полска, Франција и Србија се репрезентациите што рутински, на квалитет, ја поминаа првата рунда. Не очекувам некои поголеми изненадувања, можно е евентуално Белгија...

САД и Кина имаат причини за компромис, но и преголеми разлики

Кина во моментот се мачи со зголемените цени на свинското месо и со протестите во Хонгконг, додека Трамп сака задоволни инвеститори и фармери во...