16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 4:49

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24737)

Најмоќната електрична јагула на светот пронајдена во Амазон

При ДНК-анализа група научници открија дека во амазонскиот речен слив живеат целосно нови видови електрични јагули, од кои една од нив е во состојба...

„Том Соер“ во Театарот за деца и младинци

Претставата „Том Соер“, која ќе ја пренесе најмладата публика во еден необичен свет полн со палави игри, неизвесност, детска љубов, хумани подвизи и многу...

Излогот е бесплатна реклама на секој бренд

Во ноември ќе се случи фестивалот на излози, на кој се поканети сите. Планот е да направиме естетска инвазија на улицата Македонија, па, секако,...

Самостојна ретроспективна изложба на Реџаи Исени

Отворање на самостојната ретроспективна изложба на Реџаи Исени ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во националната галерија „Чифте-амам“, во Старата чаршија. Со ретроспективната...

Комедијата „Одам на лов“ премиерно во Велешкиот театар

Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес, в сабота, во 20 часот, на големата сцена премиерно ќе ја изведе комедијата „Одам на лов“ од францускиот автор...

„Управило и наследството на Мурто“ и „фиќото“ беа во Автокоманда

Вистинско изненадување завчеравечер на плоштадот во скопската населба Автокоманда претставуваше изложбата на скулптуралната инсталација „Управило и наследството на Мурто“ од Љубиша Камењаров, организирана од...

Еден од најпродаваните чешки писатели на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ во рамките на проектот „Читаме заедно!“ ја објави книгата „Воспитувањето девојки во Чешка“ од чешкиот автор Михал Вивег. Дејството во романот...

Морето, исцелител

„Само случајностите во животот ме доведоа до овде... сепак ја зачував искрената страст кон него. Морето можеби не може да ги измие приморските ридови...

Ако нема радост во раскажувањето, темата не е доволна

Ненад Величковиќ, босански писател Ненад Величковиќ, писател од Сараево, Босна и Херцеговина, ја понесе главната награда на неодамнешниот книжевен фестивал „Друга приказна“, кој се одржа...

Германец платил двојно поскапо кафе од сопругата Хрватка

Во некои ресторани во Хрватска цените за угостителските услуги зависат од јазикот на кој се прави нарачката. Оваа честа практика на хрватските угостители, да...