7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24735)

Претставување на инсталацијата „Управило и наследството на Мурто“

Скулптурната инсталација „Управило и наследството на Мурто“, која е концепциски и ликовно поврзана со претходните дела „Рамнотежист“ и „Управило“ на скулпторот Љубиша Камењаров, вечерва,...

Тешко е да се одвои фотографијата од филмот како целина

Весна Дамчевска специјално за „Нова Македонија“ од Битола „Браќа Манаки“ е еден од двата фестивала посветени на кинематограферската работа во филмот, покрај оној во Полска, каде...

Водачи на ОВК на распит за воени злосторства

Заменикот-командантот на Генералштабот на ОВК, Сокол Башота, и поранешниот командант на ОВК, Наим Маљоку, ќе се појават на распит пред Специјалниот суд за воени...

Голем шумски пожар на Закинтос

Големиот шумски пожар во близината на селата Кери и Агалас, на грчкиот остров Закинтос, до вчера попладне сè уште беа надвор од контрола. Населението...

Демолирани канцеларии на Нова демократија

Непознати лица, во четири различни атински населби, за помалку од половина час, нападнале и нанеле штета врз две канцеларии на Нова демократија и врз...

Опозицијата почнува со кампања за бојкот на изборите

Некои од опозициските партии во Србија почнаа со кампањата за бојкот на парламентарните избори, која треба да биде продолжување на борбата за нормализација на...

Крадење, раздавање или распродавање историја

КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА (6) Погодувате, во овој дел сакам да укажам на нашиот дел од вината за сѐ она што ни се случува. Нашиот народ...

Тешко се извезуваат производи и услуги

Само пет отсто од македонските компании извезуваат. Притоа доминираат големите претпријатија. Кај малите и средните оваа бројка е уште помала, а мал е и...

Обвинителите на СЈО вратени на старите работни места

Советот на јавни обвинители вчера го констатира и прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако во саботата беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица...

Паѓаат каматите на банкарските кредити

Банките имаат повеќе пари на располагање, но и фактот што учеството на лошите кредити, оние што не се отплаќаат навреме, е многу ниско придонесува...