Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24734)

Втор триумф за Металург, Бутел и Пролет

Ракометарите на Металург забележаа уште една висока и лесна победа во домашното првенство, а на втора победа се израдуваа и ракометарите на Бутел и...

Писонеро: Не е лесно да се победи во Монпелје

За двократниот европски ракометен првак Вардар, победата над Монпелје беше вкупно 70-та во групната фаза во ЛШ, па моментно на таа топ-листа е на...

Шпанија е нов светски првак

Во вчерашното финалe не СП 2019 во Кина, Шпанија ја совлада Аргентина, за втора светска титула, а третото место на овој Мундијал го освои...

Пик Сегед ја шокира Барселона, а Порто го приземји Мешков

Ракометарите на Пик Сегед го направија најголемо изненадување во 1. коло од Лигата на шампиони (ЛШ), надигрувајќи го фаворизираниот шпански гигант Барселона, со 31-28...

Околу 2,5 милијарди евра ќе поделат 80-те клуба од групните фази

Осумдесетте клуба што сезонава ќе настапат во групната фаза на Лигата на шампионите и во Лига Европа направиле 58 отсто од целокупното глобално трошење...

Некогашниот ски-скокач победи на Вуелта?

Словенецот Примож Роглич, своевремено светски јуниорски првак во скијачки скокови, вчера беше пред триумф на една од најголемите три велосипедски трки во светот, трката...

Накамура и Инаркиев во аут на СК во шах

Американецот Хикару Накамура (2.745 рејтинг-поени) и Русинот Ернесто Инаркиев (2.693) се најзвучните имиња што не успеаја да го минат 2-то коло на Светскиот шаховски...

Роботи ќе им помагаат на спортистите и на гледачите на ЛОИ

Идејата на организаторите на ЛОИ е со помош на роботите да ја подобрат организацијата, а на туристите и на гледачите да им го олеснат...

Горе-долу со граничните рампи

За балканските народи, кои со години и децении се обидуваат да ја остварат својата целосна државност, границите се доживуваат како нешто свето. Наместо да...

Ум и/или срце?

Ако науката ја лишиш од срце, од страст, од емпатија, од желба да разоткриеш што се случува зад сцената, во темнината, дури и со...