-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24734)

Септемвриски извиднички средби одржани во Кичево

Викендов по 46-ти пат во Кичево се одржаа „Септемвриски извиднички средби“, чиј организатор е извидничкиот одред „Мирко Милески“ од овој град. На средбите учествуваа...

Џеј Ло, Хенкс и имагинарниот Хитлер блеснаа во Торонто

Фестивалот во Торонто траеше десет дена, а веќе на големо се шушка за веројатните номинации за „оскар“ за две големи актерски величини. Најпрвин тука...

Еден кадар за мене, еден за историјата!

Весна Дамчевска, специјално за „Нова Македонија“ од Битола Еден кадар за мене, еден за историјата, мотото на браќата Милтон и Јанаки Манаки со кои започна...

Заживување на чаршијата со кино, концерти, изложби

„Звуците на чаршијата“ е мултимедијална и мултикултурна манифестација, која годинава се одржува по 13 пат, со идеја да потсети на заборавената традиција, да оживее...

Мнозинството Хрвати возат стари автомобили

Од над милион и шестотини илјади регистрирани автомобили во Хрватска, речиси 70 отсто се постари од десет години. Експертите предупредуваат дека 400 илјади возила...

Синдикатите против работодавците што бараат работна недела

Унијата на слободни синдикати очекува Уставниот суд на Црна Гора да ја отфрли иницијативата на Унијата на работодавци за оцена на уставноста на делот...

Една година без власт на државно ниво

Босна и Херцеговина, последните 25 години, при конституирањето на власта секогаш била поблиска до партиските и личните интереси на политичарите, отколку до јавниот интерес Една...

Сечачите и цепачите на дрва ја почнаа сезонава со нови тарифи

Цените на повеќето стоки и услуги годинава видно се зголемени, а меѓу нив особено е забележително поскапувањето на услугите за цепење и сечење дрва...

Чија црква е Јустинијана Прима?

КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА (5) Ако Грците ни го оспоруваат името, а Бугарите идентитетот, Србите ни ја оспоруваат црквата. Тие не се единствени што ја присвојуваат...

Специјалните обвинители чекаат прекоманда

Советот на јавни обвинители денеска треба да ја продолжи седницата на која ќе биде констатиран и престанокот на мандатот на преостанатите обвинители од специјалното...