25.8 C
Skopje
28.7.2021 - 11:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24733)

Приоритетите на новата европска комисија

Еден од главните приоритети на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен е иницијативата за јакнење на европската демократија. За да го зацврсти...

Два система, еден свет

Исто како Студената војна од 20 век меѓу САД и тогашниот Советски Сојуз, така и новото ривалство меѓу Кина и Западот е натпревар помеѓу...

Не можете да ги нарекувате терористи луѓето со различни гледишта

Властите на Сан Франциско сакаат да ги дефинираат како терористи сите што не се согласуваат со нив во однос на контролата на оружјето Џим Герахти Живееме...

Зависните политичари, правото и ланскиот воздух

Во сферата на политиката има и мноштво зависници од феноменот на моќта. Било да станува збир за нејзини директни консументи или, пак, за оние...

На неписмените им е потребен непостоен јазик

Имам сознанија дека аферата „Рекет“ води до Мицковски. Имаш. Сознанијата ги најде во моите минатонеделни колумни. Почитува ли бре некој во ова експерименталниов Орвелов протекторат, интелектуална...

Писмата на Катица Јанева не можат да бидат основа за предавање...

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе...