38.8 C
Skopje
30.7.2021 - 16:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24733)

Ново лед-осветлување во Ѓорче Петров

Жителите од комплексот згради покрај Вардар, во општината Ѓорче Петров, добија ново модерно енергетски ефикасно лед-осветлување. Просторот пред станбениот комплекс сега за станарите, како...

„Движи се за здравје“ дел од Европската недела на движењето

„Движи се за здравје“ е мотото на манифестацијата што ќе се одржува од 16 до 22 септември, а во рамките на Европската недела на...

Цената на ајварката не ветува полни тегли

Везената пиперка, која е деликатес на македонската зимница било да е блага или лута, се продава по цена од 40 денари, за онаа со...

Продолжува правната конфузија околу СЈО

Веќе и формално Републичкото јавно обвинителство ги презеде предметите на СЈО, иако тоа не значи дека предметите и физички се префрлени во ЈО. Според...

Писатели што ја предвидоа македонската судбина

Творечките имиња од генерацијата на втемелувачите на македонската литература и на македонскиот јазик, ги чувствуваа македонското битие, македонскиот проблем, тегобните вибрации, обидите за нашето...

Подгответе ги градината и тревникот за есента

Со доаѓањето на есента, не минувате многу време размислувајќи за градината, иако во суштина би требало. Пониските температури и дождовите ја прават есента идеално...

Шпанија и Аргентина ќе играат за втора светска круна

Гасол и Фернандез ќе играат за второ злато, Гасол и за израмнување со Одом во индивидуална „двојна круна“, а Скола по 17 години пак...

Македонските тимови ја почнуваат сезоната во ЛШ

Во првото коло Вардар денеска гостува кај Монпелје, за кој настапуваат и Ричардсон, Порт, Гребиј, Дуарте, Шего..., а дебитантот Еурофарм Работник утре го пречекува...

Македонија денеска игра со европскиот првак

Во првиот меч на ЕП 2019 Македонија загуби од Финска со 1-3, синоќа се сретна со Турција, а денеска игра со Русија, европски првак...