12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 14:46

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24732)

Новиот филм за Џејмс Бонд ќе се вика „Нема време за...

Новиот филм за најславниот таен агент на светот, Џејмс Бонд, ќе се вика „Нема време за умирање“, објави продукцијата на социјалната мрежа Твитер. Филмот...

„Измамничките од Волстрит“ со Џенифер Лопез ја освои публиката

Филмската проекција на криминалистичка драма „Измамничките од Волстрит“, со Џенифер Лопез во главна улога, ја освои публиката на Меѓународниот филмски фестивал, кој неодамна се...

„Концепти за урбани пејзажи“ на македонски уметници во Софија

Во галериjата на КИЦ на Македонија во Софиja е отворена изложбата „Концепти за урбани пејзажи“ на Катерина Деспот и Васка Сандева. Уметниците се претставуваат...

Снимен „Прашливи цвеќиња“, првенецот на Мирослав Илиќ

Деновиве, успешно заврши снимањето на краткометражниот игран филм „Прашливи цвеќиња“, дебитантско остварување на режисерот Мирослав Илиќ, во продукција на невладината организација ИПМД, во соработка...

„…По која цена?“ – изложба на Пол Гунон

„...По која цена?“ е насловот на изложбата на младиот француски уметник Пол Гунон, чие отворање во галеријата „Акантус“ е закажано за вечерва, од 19...

Награда за Теона Стругар Митевска во Минхен

Продукциската куќа „Сестри и брат Митевски“ информира дека штотуку завршениот филмски фестивал „Фајв ликс филм фестивал“ во Минхен, Германија, наградата за режија ѝ ја...

Продолжението на „Тоа“ ги нема емоцијата и симболиката од книгата

„Тоа: Глава 2“ се најде на листата на најисчекуваните филмови за оваа година. Обожавателите на истоимениот култен роман на Стивен Кинг и на адаптацијата...

Гостува јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи

Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа, Австралија, но и во Источна Азија. Добитник е на многу награди на интернационалниот...

Хаг повика нов сведок од партијата на Харадинај

Специјализираното обвинителство на Косово, со седиште во Хаг, во врска со наводите за извршени злосторства во војната во Косово, го повика на сослушување Лулзим...

Вучиќ задоволен од ставот на Ватикан

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по вчерашната средба со папата Франциск изјави дека Ватикан води сериозна надворешна политика и дека ќе го зачува својот...