7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 2:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24731)

Индија не се откажува од купувањето на рускиот „с-400“

Њу Делхи го платил авансот за набавката на модерниот руски ракетен систем и покрај притисоците и заканите со санкции од Вашингтон Руските власти потврдија дека...

Електричните тротинети без закон, а веќе учесници во несреќи

Жена што управуваше електричен тротинет доби тешки повреди во сообраќајна несреќа со автомобил. Се поставува прашањето чија е одговорноста за несреќата и дали воопшто...

Зошто пропадна лидерската средба

По речиси седумчасовно преговарање меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски со своите тимови не најдоа заеднички јазик во...

(Не)уставно привилегирани

Со Законот за правата на претседателот на РМ и неговото семејство од 2004 година грубо е отстапено од начелото на статусна уставност. Со овој...

Прихранување на фазаните и на зајаците во природа

Со приближувањето на крајот на вегетацијата, фазанот станува сѐ позависен од храната, па во потрагата по неа може да заталка далеку во дивината. За...

Десетти меч на Роналдо со барем четири гола

Португалскиот напаѓач четири пати се запиша во листата на стрелците во победата над Литванија, со што 22. пат постигнува повеќе од еден гол на...

Македонските проблемисти освоија 49 поени за новиот ФИДЕ-албум

На Светскиот конгрес на шаховската композиција во Вилнус, ВМ во проблемски шах Зоран Гавриловски освои специјална награда на официјалниот петдневен турнир во компонирање На Светскиот...

Светот ќе добие нов кошаркарски првак

Машката кошарка ќе добие нов светски владетел, откако кошаркарите на Франција го приредија второто големо изненадување на Светското првенство (СП) во Кина, совладувајќи ги...

Савехов во ЛШ ќе игра со тим од 15 тинејџери

Порто го има најмладиот играч сезонава во ЛШ, десното крило Бернардо Пегас (16), а меѓу тинејџерите е и македонскиот репрезентативец Ненад Костески (18), десно...

Одбојкарскиот сон стана јаве, Македонија дебитира на ЕП

Македонија попладнево во Љубљана (17.30 часот) со натпреварот против Финска ги почнува натпреварите во групата Ц на ЕП 2019, во која се уште Русија,...