5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:58

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24731)

Бугарската полиција уапси девет лица поради шпионажа

Бугарската полиција уапси уште осум лица, кои се осомничени дека шпионирале во корист на странска држава. Осомничените биле уапсени во Софија и во уште...

Засилени контроли на границите поради свинска чума

Царинската управа врши засилени контроли на граничните премини за да спречи ширење на свинската чума во земјава, во согласност со препораките од Агенцијата за...

Народната банка предвидува економски раст од 3,5 проценти

Растот на економијата во 2019 година, во согласност со априлскиот циклус проекции, ќе достигне 3,5 проценти, се вели во соопштението од Народната банка објавено...

И за 600 денари покачена плата ќе се добиваат субвенции

Целта на овој закон, како што посочуваат предлагачите, е поттикнување на работодавците да исплаќаат плата во повисок износ заради подобрување на економскиот стандард на...

Самрак на глобалниот поредок

Неодамнешниот самит на Г7 може да биде показател на иднината на светскиот поредок. Средбата во Франција сигнализираше поширока промена во меѓународната политика, која наместо...

Кои се нашите соседи?

КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА (2) Следејќи ја официјалната историографија и споредувајќи го тоа со она што го запишале античките и средновековните автори, излегува дека не само...

Ефектот на Трамп врз надворешната политика на САД

Однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп на неодамнешниот самит на Г7 во Бијариц, Франција, беше критикувано како невнимателно и деструктивно од многу аналитичари. Други,...

Нетанјаху вети анексија на дел од Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе изврши анексија на дел од окупираниот Западен Брег на границата со Јордан доколку повторно биде избран на...

Трамп го отпушти воинствениот советник Џон Болтон

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти советникот за национална безбедност Џон Болтон, кој е познат по воинствените ставови во однос на надворешната политика. Како...