26.8 C
Skopje
20.9.2021 - 18:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24731)

Доаѓаат унгарското дуо „Терек Фехер“ и Леон Хендрикс

„Блуз и соул-фестивалот“ ќе се одржи денеска и утре, во клубот „Станица 26“, во центарот на Скопје. Фестивалот е поддржан од градот Скопје, Министерството...

Кирил Џајковски го отвора „Скопје бир фест“

Од денеска до 15 септември на стадионот на АРМ во Градскиот парк ќе се одржи „Скопје бир фест“, првпат во организација на „Пасворд продукција“...

Сакаме да засадиме милион дрвја

Михаил Стевчев, творец на апликацијата „Трибенкс“ „Трибенкс“ е апликација со која при секое организирање патување преку „Букинг ком“ помагате во борбата против глобалното затоплување Како...

Изложба по повод 80-годишнината од Втората светска војна

Во Музејот на македонската борба, вечерва, со почеток во 19 часот, ќе се одржи свечено отворање на изложбата „Борба и страдање. Полските граѓани за...

Промоцијата на шведскиот роман „Во сенката на злосторот“

Издавачката куќа „Антолог“ ја најавува промоцијата на книгата „Во сенката на злосторот“ со поднаслов „Отворено за кошмарите на семејната историја“, која ќе се одржи...

Црвениот шал на љубовта и смртта (балетска приказна)

Судбинска, трагична љубов, љубов што не познава граници - таква била љубовта меѓу Исидора Данкан (1877-1927) и Сергеј Есенин (1895-1925). Американката Исидора Данкан била исклучителен...

Ова ми е прва оперска улога дома

Македонскиот баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во класичната музика, но и во водите на...

Харадинај: САД се против поделба на Косово

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вчера на прес-конференција, по откривањето на споменикот на жртвите на нападот врз кулите-близначки на 11 септември, предупреди на...

ЕУ депортира над сто албански државјани

Од државите-членки на Европската Унија, во Тирана се вратени 104 државјани на Албанија што ги прекршиле правилата за престој во земјите на Унијата или...

Со законски измени се укинува можноста за детски бракови

Со најновите измени на Законот за семејство, во Србија ги укинуваат браковите за деца, а кривични санкции ќе бидат изречени за родители што уредуваат...