12.8 C
Skopje
18.10.2021 - 0:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24730)

Осми џез-викенд во Прилеп

Здружението „ПП џез-фестивал“, на 13, 14 и 15 септември, во центарот за култура „Марко Цепенков“, ќе го реализира осмото издание на „Прилеп џез-викенд“, кој...

Сакав да докажам дека континуирано сме создавале добра музика

Тошо Филиповски, автор на книгата „Македонска дискографија: Винили (1958-2019)“ По оваа книга, Тошо Филиповски има намера да ги опфати и македонските касетни изданија и објавените...

Административни проблеми ги оптоваруваат компаниите

Македонските компании бараат од Владата да се решат проблемите што им го попречуваат работењето, пред сè од административен карактер, а како најголеми се посочуваат...

ЕСМ ќе ја плаќа замената на печките на дрва со инвертер-клими

Граѓаните на Скопје, Тетово и на Битола, кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер-клими што чинат до 60.000 денари, ќе ја добијат...

Бензинот БС-95 поевтини, дизелот поскапи за половина денар

Малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-95 од ноќеска на полноќ се намали за 0,50 денари за литар, со што овој тип бензин од денеска...

Дали знаеме кои сме

Фељтон КОЈ КРАДЕ ИСТОРИЈА (1) Во ова зовриено буре барут наречено Балкан секој од секого краде, а сите заедно ја обвинуваат Македонија. Велат историјата ја...

Пазари во соседството има, нема патишта до нив

Освен повремените блокади, за слабата економска соработка меѓу земјите во регионот придонесува и лошата инфраструктурна поврзаност, конкретно со Косово, Албанија и со Бугарија. Пругата...

Лобирање надвор, но и средување на состојбите дома

Засилената дипломатска активност во странство, во пресрет на доделување на очекуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври, нема да има голем ефект без...

Џej-Пи Морган: Борис Џонсон ќе поднесе оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој се соочува со голема политичка блокада и криза поради брегзит, најверојатно ќе поднесе оставка, оценува Малком Бар, главниот британски...

Војната против тероризмот досега однесе над 500.000 животи

Повеќето од директните цивилни жртви во Авганистан, Пакистан, Ирак и во Сирија се предизвикани од милитантните и џихадистички групи, но и во операциите на...