Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24729)

Италија и Шпанија најмногу се доближија до пласман на ЕП

По неделните мечеви од квалификациите за пласман на фудбалското Европско првенство (ЕП) во 2020 година, Италија и Шпанија најмногу се доближија до пласман на...

Фара шести пат победи на најголемата светска полумаратонска трка

Британскиот атлетичар Мо Фара (36) шести пат победи на „Големата трка на северот“ најголема полумаратонска трка во Велика Британија и во светот (годинава околу...

Триумф на Надал во една од најемотивните ноќи во неговата кариера

Надал слави со 19-от гранслем-трофеј откако го совлада Медведев во пет сета, во едно од највозбудливите финалиња на САД опен, кое се одолжи на...

Европска бронза за таеквондистот Додевски

Тој го освои третото место на Европското првенство до 21 година, кое се одржа во Шведска Македонскиот таеквондист, член на ТК Бутел и репрезентативец, Филип...

Хет-трик на Поп Ацев во Светската серија ултрамаратони

Тој по шесте трки сезонава (во Розарио, Санта Фе, Сен Жан, Охрид, Нови и на трката Капри - Неапол) ја освои титулата, а победник...

Децата со инвентивни маски го одбележаа „Тиквешкиот гроздобер“

Манифестацијата „Тиквешки гроздобер“, која во Кавадарци се одржува повеќе од половина век, годинава блесна во прекрасно издание, во кое во дури 40 поставки продефилираа...

За еден Христо, за магарето што сакало да пее и за...

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Секоја нова пречка е предизвик за напредување!

Искуството што го стекнуваме низ работата е книга што не може да се купи ни во една книжарница, вели Кокошкарова Андреј Јанков Постојано ангажирана, неуморна, инвентивна,...

Започнаа уписите на „Ај тинк“ – најголемата ИТ-академија за деца

Во рамките на Сивус - едукативниот и развоен центар (СЕДЦ), на 30 септември, официјално ќе започне наставата од академијата „Ај тинк“ (IThink), каде што...

Збогум за Васил Пујовски, автор на култни детски ТВ-серии

Драмскиот писател и поет за деца и возрасни Васил Пујовски почина во неделата, на 72 години. Остави многу зад себе, а ќе биде запаметен...