Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24729)

Обелоденет тајниот план на Џонсон за брегзит

Планот на Џонсон предвидува, покрај барањето за продолжување на рокот за брегзит, да се испрати и писмо во Брисел, во кое британската влада се...

Какви пораки испратија политичарите за Денот на независноста

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и да...

Ниту казни ниту столпчиња пречат да се паркира на тротоар

Трендот да паркира кој каде што ќе стигне упорно продолжува. Во неодамнешната акцијата на јавните паркиралишта, за само седум дена пајак-службата од јавните површини...

Роботите не се закана за работните места на луѓето

Постои голема шанса вештачката интелигенција и роботите да ги заменат луѓето на најразлични работни места, но пропорцијата во која тоа ќе се случи е...

Писмо на Гоце Делчев оригинално сведоштво за македонските работи

Историските факти и сведоштва, до кои дојде нашиот весник, вклучувајќи и едно ретко писмо, чија автентичност е веќе потврдена, ја негираат бугарската теза дека...

Почнува нокаут-системот за светската титула

Аргентина - Србија и Шпанија - Полска се денешните, први четвртфинални натпревари на 18-то Светско првенство во кошарка, што се игра во Кина. Другите...

Почнува Светскиот куп во шах, Динг Лирен е прв носител

Светскиот куп на Светската шаховска федерација (ФИДЕ) почнува денеска во Канти-Мансијск (Русија) со учество на 128 играчи од 47 земји. Од овој турнир финалистите...

Металург, Радовиш и Пролет со победи ја почнаа сезоната

Сигурен и успешен почеток на годинашната сезона во машката Суперлига имаа ракометарите на Металург, Радовиш и на Пролет. Првиот тим на Металург беше супериорен...

Андрееску: Работев навистина напорно за овој момент

Никогаш не сум размислувала да бидам позната, но, сепак, не се жалам. Моите цели беа да освојам што е можно повеќе гранслем-трофеи и да...