Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24727)

Мерил Стрип, Шерон Стон и Антонио Бандерас во „Панамски документи“

Објавени се првите кадри од филмската драма „Панамски документи“ во продукција на сервисот Нетфликс, во која ќе ги видиме остварувањата на извонредна актерска екипа,...

„Ад астра“ со Бред Пит пристигнува во домашните кина

Филмот „Ад астра“ со Бред Пит пристигнува во домашните кина на 19 септември. Тоа е еден од најисчекуваните филмови оваа година. На ова патување...

„Џокер“ може да му донесе „оскар“ на Жоакин Феникс

Адаптацијата на „Џокер“ со Жоакин Феникс во главната улога е еден од најочекуваните филмови за оваа година. Новиот филм за најпознатиот негативец од стриповите,...

Данскиот автор Јакоб Мартин Стрид на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ во рамките на проектот „Читаме заедно“ ја објави книгата за деца „Неверојатната приказна за џиновската круша“ од данскиот автор Јакоб Мартин...

„Астон мартинот“ на Џејмс Бонд – едно од најпосакуваните возила во...

„Силвер бирч астон мартин“ од 1965 година беше едно од најпосакуваните возила во своето време. Автомобилот вклучуваше многубројни интересни уреди што Џејмс Бонд ги...

Дваесет години КУД „Младост“ од Кичево

Со гала-концерт што вечерва ќе се одржи во големата сала од Центарот за култура во Кичево, 20 години од своето постоење ќе одбележи КУД...

Лондонската кралска академија ја чека Абрамовиќ во 2020 година

Магазинот „Гардијан“ пишува за Кралската академија на уметностите, која во следниов период ќе регрутира млади мажи и жени што ќе треба да стојат голи...

Словенско младинско гледалишче и култни бендови на МОТ

Заокружена е програмата на 44-от „Млад отворен театар“, кој ќе се одржи од 13 до 21 септември. Во девет вечери ќе гостуваат петнаесет врвни...

Драстично паднаа цените на природниот гас во Европа

Цените на природниот гас во Европа оваа недела паднаа на најниското ниво изминатава деценија, во време кога Русија и САД се во отворена битка...

Пазарот на електронски комуникации со приход од над 280 милиони евра

Вкупните приходи на пазарот на електронски комуникации лани изнесувале 17.297.466.000 денари или 281,2 милион евра и бележат раст од 0,34 проценти во споредба со...