Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24722)

Љубовната опера „Дидо и Енеј“ првпат на домашната сцена

Во премиерната изведба учествуваат оперските ѕвезди: македонскиот баритон Васил Гарванлиев и канадската оперска дива, сопранистката Криста де Силва Првпат во Македонија на 20 септември, во...

Делата на уметниците изложени во срцето на Старата чаршија

Со исклучителна изложба на создадените дела на десетте ликовни уметници од Македонија и од неколку земји од светот во хотелот „Арка“ се затвори 14-та...

Немам тајни состојки, сакам едноставни и избалансирани јадења

Дејан Карапеев, готвач Дејан Карапеев е релативно млад, но наш познат готвач. Тој е член на здружението „Македонски кулинарски шеф“ и „Слоу фуд Македонија“, кој...

Деветто издание на фестивалот „Здраво, млади“ во МКЦ

Деветтото издание на фестивалот „Здраво, млади“ ќе се одржи вечерва, на нова локација, во паркот на Младинскиот културен центар во Скопје. Целодневниот настан нуди...

Заборавени факти – породилен дом во Старата чаршија

Особено интересен дел од оваа приказна е што објектот на породилниот дом во Старата чаршија - денес сѐ уште постои! На неговата местоположба ми...

Намалени родот и квалитетот на боровинката

За разлика од минатата година, кога родот на боровинката во Кичевско и во земјава воопшто, беше рекорден и собирачите на овој благороден плод можеа...

Ќе се пошумуваат опожарените подрачја во Велешко

Јавното претпријатие „Национални шуми“ планира пошумување во Велешко по шумските пожари што летово го зафатија овој регион. Со активностите е планирано да се почне...

Што го труе соседството на Македонија?

Жителите на сите поголеми градови низ Западен Балкан се соочуваат со алармантни нивоа на воздушно загадување, кои им го намалуваат животниот век, бидејќи неразвиената...

Заев сака нови министри, опозицијата оставки

Нина Ангеловска и Хисен Џамаили како идни министри ќе бидат сериозно засилување на владиниот капацитет, особено во овој период, во кој се очекува интегрирање...

Колевски ќе го наследи Штерјев во Советот на јавни обвинители

Ацо Колевски е избран за нов претседател на Советот на јавните обвинители, откога вчера добил едногласна поддршка од членовите на Советот и немал противкандидати. Ацо...