Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24721)

Ема Стон како Круела де Вил во римејкот на „101 далматинец“

Ема Стон ќе ја игра злобната Круела де Вил во новиот филм на продукцијата „Дизни“, трета верзија на популарниот „101 далматинец“, чиј наслов е...

Анимираната приказна за светот на Марни и во скопските кина

Анимираниот филм за светот на Марни, „Тајниот агент Мјау“, од вчера се прикажува и во скопските, како и во киното во Битола. Зад четирите...

Виола Дејвис ќе ја игра Мишел Обама во ТВ-серијата „Прва дама“

Глумицата Виола Дејвис ќе ја игра бившата прва дама на САД, Мишел Обама, во новата телевизиска серија „Прва дама“, објавија американските медиуми. Серијата ќе...

„Прво леб, па морал“ – мото на „Акто“

Изјавите, мислите, размислувањата, текстовите, претставите на Брехт повеќепати биле инспирација за изданијата на фестивалот за современи уметности „Акто“. Мотото годинава е Брехтовиот афоризам „Прво...

Талентот на Тарантино јасно присутен во „Си беше еднаш во Холивуд“

Доколку сте расположени за еден нетипично лежерен тарантиновски филм, тогаш неговиот деветти и, како што тој самиот љуби да посочи, негов претпоследен филм, „Си...

Истражувањата покажаа непречен континуитет на Врбјанска Чука

Годинава се добија нови податоци за архитектонската комплексност на населбата, при што се регистрираа повеќе фази на градење на станбените и стопанските објекти, и...

„Пропаст“ од Владимир Зарев на македонски

Денеска од печат излегува романот „Пропаст“ од познатиот бугарски писател Владимир Зарев, во превод од бугарски на македонски на Бранислав Мирчевски. Романот е во...

Премиерата на „Медена земја“ – совршен крај за јубилејниот „Македокс“

Премиерата на „Медена земја“ е круна на македонската програма што беше прикажана во текот на годинашното издание на „Македокс“ и во чии рамки беа...

Дали е дефинитивно затворено македонското прашање?

Идентитет, меморија, заборав (6) Договорите со Грција и со Бугарија во голема мера го поделија јавното мислење. Историчарите, политичките партии, интелектуалците, никој не остана...

Мицотакис: Меркел ги знае моите размислувања за Договорот од Преспа

Европската перспектива на земјите од Западен Балкан беше една од темите за кои вчера во Берлин разговараа германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер...