Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24717)

Ролер ски-куп „Тоше Проески“ во Крушево

По успешното издание на фестивалот на отворено „Крушево низ корија - петта епизода“, со вечерни забави и две велосипедски тури, кој се одржа минатиот...

„Мала Италија патува“ по петти пат

Музичкиот настан „Мала Италија патува“, кој на едно место ги спојува прекрасните италијански, француски, латино и џез-звуци, се враќа пред домашната публика идниот месец. На...

Пеејќи македонски староградски песни се чувствувам свој на своето

Во студиото на Алексо Димов-Аце Драго ми е што ѝ го враќам сјајот на нашата автентична староградска македонска песна. Во план е и издавање цеде...

Поетски портрет на Ана Бландијана во „Света Софија“

На 58. „Струшки вечери на поезијата“ денеска во Струга, во конгресната сала на хотелот „Дрим“, во 10 часот, ќе започне „Поетско кафе“ со лауреатката...

„Четири перформанси, една идеја“ изложба на Мифтар Мемети

Во галеријата „Чифте-амам“ на 26 август, во 20 часот, ќе биде отворена изложбата на уметникот Мифтар Мемети, под наслов „Четири перформанси, една идеја“. Овој...

„Медена земја“ наградена од публика на „Сараевски филмски фестивал“

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ ја доби наградата од публиката „Срцето на Сараево“ на завршениот 25-ти „Сараевски филмски фестивал“. Овој филм, кој со самото...

Прикажан последниот филм на Гарванлиева „Тетовски самрак“

Во „Чифте-амам“ е отворена и фотоизложбата „Љубените. Сеќавање на еден заеднички живот“, на која се прикажани портрети од сопружниците Билјана Гарванлиева и Мануел Цимер,...

Еротиката и женското тело – табу

Исто како во описите на Виена, и во Скопје постоеле квартови на проституцијата, за која иронично се користеле воени термини: „тешката артилерија“ се наоѓала...

Се заокружува новиот колекторски систем на Пелистер

Со децении жителите на Потпелистерието, иако живееја во еколошки најчистата животна средина и го дишеа (нај)чистиот воздух што го „филтрира“ моликата на Пелистер, сепак...

Конкуренцијата наметнува борба за клиенти

Новините во банкарските продукти и воведувањето продукти што досега не биле познати на домашниот пазар, како што велат упатените, е знак и за раст...