16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 7:47

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24716)

Престојот и дејствувањето во туѓина ве учат на самостојност

Иванка Апостолова Баскар, културен антрополог Денес има многу успешно поставени формати за меѓународни размени, гостувања, претставувања, копродуцирање, билатерални и мултилатерални соработки - навистина нема простор...

Г7 не може да реши дали да биде Г8

Г7 е поделен околу трговските војни, климатските промени, Иран, но и околу бројот на членките, бидејќи земјите не можат да се договорат дали да...

Османи: Неселективната борба против корупцијата е услов без кој нема напредок...

Владеењето на правото и неселективната борба против корупцијата се услов без кој нема прогрес на европскиот пат. Случајот „Рекет“ е тест за институциите токму...

Инспектори спречија пожар во реонот на Бардовци и Злокуќани

Инспекциските служби на Карпош, во вонредна контрола, забележале запалена мини-депонија на границата меѓу Бардовци и Ѓорче Петров и за да се спречи пожар од...

Избувна пожар во двокатен автобус 5 на ЈСП

Пожар избувна и во градски двокатен автобус, кој сообраќаше на линијата со број 5 и, за среќа, освен што е причинета материјална штета нема...

Од човечка негрижа беснееја пожари во скопскиот регион

Од 15 до 21 август годинава имало 11 шумски пожари, а за шест месеци се евидентирани 1.485 пожари во скопскиот регион. Пожарникарите апелираат граѓаните...

Судбината на СЈО сѐ уште е енигма

По апсењето на Јанева, се отворија многу нејаснотии Различните толкувања околу варијантите за избор на наследник на Јанева само дополнително внесуваат забуна околу правната рамка...

Америка ќе произведе суперкомпјутер од 600 милиони долари

Нуклеарниот резерват на Америка ќе биде управуван од суперкомпјутер што е помоќен од најдобрите 100 суперкомпјутери комбинирани заедно Нуклеарните резерви на Соединетите Американски Држави ќе...

Меркел ја мотивира македонската евроинтеграција

Дефанзива на евроскептиците во државава по изјавата на германската канцеларка Пријатно изненанадување е последната изјава на германската канцеларка Ангела Меркел, која за време на настан...