Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24716)

Питер Фонда ќе го паметиме по култниот филм „Голи во седло“

Глумецот Питер Фонда, кој стекна светска слава играјќи во култниот филм „Голи во седло“ (Easy Rider), почина на 16 август во Лос Анџелес. Тој...

„Фамилијата Марковски“ на „Сараевскиот филмски фестивал“

Првите две епизоди од втората сезона од ТВ-серијата „Фамилијата Марковски“ утре премиерно беа прикажани на годинашното, јубилејно издание на „Сараевскиот филмски фестивал“. Покрај македонскиот...

Шарлиз Терон, Никол Кидман и Маргот Роб во „Секс-скандал“

Новиот филм на режисерот Џеј Роуч и на сценаристот и продуцент Чарлс Рандолф, „Секс-скандал“ (Bombshell), моментно е во центарот на вниманието на љубителите на...

Кој ќе биде десеттиот и последен филм на Тарантино?

Култниот филмаџија го лансира „Беше еднаш во Холивуд“, својот деветти филм ова лето, изјавувајќи дека ќе се повлече по следниот, десетти по ред. Се...

Вечер на „Версополис“ на „Струшките вечери на поезија“

Во рамките на 58-те „Струшки вечери на поезијата“ (СВП), свечено отворени завчеравечер, со палење на фестивалскиот оган и меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“, во...

Нападнати Срби додека ја гледале Црвена звезда

ХРВАТСКА Петнаесетина маскирани напаѓачи, вооружени со мачета, упаднале во кафулето „Бафет Петко“ во општината Бискупија, во близината на Книн, и ги тепале гостите што го...

Косовските пратеници се самораспуштија

КОСОВО Косовскиот парламент вчера се самораспушти, по што се очекува претседателот на државата, Хашим Тачи, да го одреди датумот за одржување предвремени парламентарни избори. За...

Парламентот ќе ја контролира изборната кампања!

СРБИЈА Последната ваква контрола е спроведена на изборите во 2000 година, на кои по првиот круг на претседателските избори поминаа Слободан Милошевиќ и Војислав Коштуница По...

Потребно ни е целосно редефинирање, а не само реформирање на правосудниот...

Правосудниот систем, таков каков што е денес, ни покажува дека веќе нема простор за реформирање - или одлучно ќе се пристапи кон негово целосно...

Идентитетот ниту може некој да го даде, ниту да го земе

Весникот „Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе го објави политичкиот фељтон, под заеднички наслов „Идентитет, меморија, заборав“, од професорот Илија Ацевски. Во текстовите професорот...