16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 14:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24715)

Осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања

Јавното обвинителство уште од донесувањето на наредбата за спроведување на истражната постапка против две лица за кривичните дела - примање награда за противзаконито влијание...

Низ Кичевско сѐ помалку печалбарски свадби

Годинава, на општо изненадување, присуството на печалбарите е намалено, а тоа е забележливо според бројноста во локалите, пазарењето во маркетите и, секако, по бројот...

Деца сѐ помалку, а листите за упис во градинки сѐ подолги

Ако во 2010 година имало 24.296 родени деца, минатата година таа бројка паднала на 21.333, што е намалување за 2.963 деца. Покрај малиот број...

Турција помеѓу Западот и Истокот

За скептичниот Запад, сегашната турска власт, која има исламистичко минато, се противи на основните вредности на западното меѓународно општество, и се обидува да се...

Приведена Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше приведена вчера попладне од својот дом во скопската населба Козле, од каде што со полициска придружба беше однесена...

Риболовот со мрежа постоел пред 29.000 години!

Присуството на јаглеродот C14 на рибарските мрежи откриени во областа Јеонсеон ја помести историјата на риболовот со помош на мрежа за 19.000 години Археолозите во...

Колку пополн резервен фонд толку позадоволни станари

Станарите најтешко се договараат за големите инвестирања во зградите за колективно домување, тврдат од Регулаторната комисија. Затоа во повеќе згради не функционираат лифтовите, прокиснуваат...

Мозамбик водечка ловечка дестинација во светот

Доколку се суди според нивната популарност и посетеност од страна на ловџиите, по Мозамбик, следуваат Јужна Африка, Канада, Танзанија, Јужна Америка, Азија, Австралија, а...

Прво злато за САД, политички игри во Чиле

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (2) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...

Турнирот во Кањижа втор тест за Металург

Во Русија не се снајдовме најдобро во длабоките зонски формации, па се надевам дека на овие три меча ќе го поправиме тој сегмент од...