Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24714)

Целиот процес на креирање на „Медена земја“ е една голема животна...

За време на снимањето на „Медена земја“, од ден на ден на некој начин созревавме. Секое одење и враќање од пределот ни се случуваше...

Како да уживате сами на одмор

Не дозволувајте да ве обесхрабри можноста да одите сами на одмор. Во многу случаи ќе откриете дека тоа е дури и подобра опција одошто...

Помпео и Вучиќ бараат ново решение за Косово

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера во Њујорк требаше да се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на маргините на дебатата на Советот...

Мета: Албанија да не се меша во косовскиот спор

Албанскиот претседател Илир Мета изјавил дека Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија. Во интервју за телевизијата РТВ-21, Мета вели...

Белград ги презема стратегиските сектори во Република Српска

Со преземања фирми од енергетскиот и од телекомуникацискиот сектор Србија ќе стекне голема моќ во РС и целата Босна и Херцеговина Србија ги презема компаниите...

И армијата ќе се вклучи во борбата против свинската чума?

Околу 18.000 свињи се одгледуваат без биосигурносни мерки во земјава и селските семејства ќе треба да ги заколат за што ќе добијат надомест од...

Трговските војни на Балканот не запираат

Дури и откога ќе успеат да надминат некои од меѓусебните забрани или разни царини што земјите на Балканот ги имаат воведено една на друга,...

Негрижата за водата ќе нѐ остави жедни

Многу локални комунални претпријатија изминатиот период апелираа до граѓаните за рационално трошење на водата, за да не дојде до водна криза во земјата, поради...

Се имплементира специјализацијата по семејна медицина

Од вчера специјалистите по семејна медицина можат да ги трансформираат своите ординации по општа медицина во ординации по семејна медицина со што, според очекувањата...

Заев се заблагодарил за бугарската поддршка на патот кон НАТО и...

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и владина делегација, вчера, бил домаќин на делегација на Република Бугарија, предводена од...