Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24713)

Во Аеродром се чистат диви депонии

Општина Аеродром, во соработка со ЈП „Комунална хигиена“, реализира голема акција за чистење на дивите депонии на повеќе локации низ општината. Исчистени се депониите...

Граѓаните се изнаодеа пеш барајќи кај стојат автобусите

Скопјани се жалат на сообраќаен хаос, се изнаодеа пеш за да стигнат од една до друга автобуска линија и барајќи билетарница за да ги...

Годината на економијата ѝ го отстапи местото на годината на афери

Наспроти најавите дека во периодот до октомври ќе се мобилизираат сите сили за да се испорачаат потребните реформи, на терен реално не се случува...

Поради големата побарувачка, „Порше“ го зголемува производството на „тајкан“

Испораките за „тајкан“, првото електрично возило во производство на „Порше“, ќе почнат кон крајот на оваа година Тешко е да се процени значењето на „порше...

Планетата Земја го возвраќа ударот

Хипотезата Геја, именувана по митолошката мајка Земја, е најрадикална идеја за функционирањето на планетата Земја, контра дејствувањето на причините на глобалното затоплување и фрлената...

Борбеноста, несебичноста и желбата за победа движечка сила на Египет

Ракометните кадети на Египет, кои станаа нови светски прваци, на дело го демантираа тренерскиот став дека одбраната е таа што го добива натпреварот, а...

Македонија без Хендрикс во квалификациите за ЕП 2021?

Според кошаркарскиот сајт „Спортандо“, Ричард потпишал за јапонскиот клуб Осака Евеса Македонската сениорска кошаркарска репрезентација, најверојатно, ќе остане без крилниот центар (2,03 м), натурализираниот Американец...

Железничкиот систем во Токио преоптоварен, големи мешаници за време на ЛОИ...

Од 1964 година, железницата во Токио има специјални „ошија“, или „туркачи“, кои носат бели нараквици, за да ги сместат патниците во преполните вагони во...

Боксерите со три медали на „Купот на нациите“

Македонските кадетски боксерски репрезентативци освоија три медали на Купот на нациите, кој се одржа во Врбас (Србија), што претставува голем успех, ако се знае...

Љубомир Спасиќ победник во Европскиот куп во кајак

Најдобриот македонски кајакар Љубомир Спасиќ со настапот на финалниот натпревар во Чешке Будејовице (Чешка), во рамките на Европскиот куп (ЕК) во спуст на диви...