Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24712)

Манчестер сити во нераскинлива врска со ВАР

На дерби-мечот Манчестер сити - Тотенхем (2-2), победоносниот гол на Габриел Жезус во 93-та минута беше поништен по интервенцијата на судиите од контролното ТВ-студио...

Три жртви во судир и стампедо на фудбалски навивачки групи во...

Кон нас фрлаа шишиња и камења, а фудбалерите се обидуваа да се скријат под автобусот, рече за овој инцидент, тренерот на Монтагва, Диего Васкез. Најмалку...

Инеос е непобедлив затоа што има најмногу пари!

Британски Инеос (до скоро Скај) имал буџет од 38 милиони фунти за 2018 година, што е речиси двојно повеќе од другите врвни велосипедски тимови По...

Лазов трет на велемајсторскиот турнир во Ваљево

Младиот ФИДЕ-мајстор (ФМ (19) впиша и нови 31,4 поен, а според прикажаното играше со силина на шахист од 2.482 рејтинг-поени, со што петти пат...

Избрусено минато и замаглена сегашност и иднина

Последните денови сме сведоци на ново продолжение од серијалот за новото „читање“ и прочистување на историјата на Балканот. Но овој пат тоа се прави...

Да умреш од смеа!

Верувале или не, ама најновиот научен текст (за колатералните штети од Преспанскиот договор), кој ќе го презентирам идниот месец во Полска, планирам наместо со...

Малите земјоделски стопанства важен фактор за развој на земјоделството

За Македонија имаат важна улога малите земјоделски стопанства поради, од една страна, доминантниот дел во вкупната структура на земјоделските производствени субјекти, и поради, од...