Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24712)

И Туркменистан станува дел од кинескиот „Еден појас, еден пат“

Кинеската иницијатива за модернизација на постојните и за изградба на нови трговски и сообраќајни коридори засега вклучува околу 60 држави од Централна Азија, Европа...

Чаир со акција и апел за чисти улици

Комуналните служби на општината Чаир деновиве интензивно работат на чистење на улиците од комунален смет и тоа во населбите Топанско Поле, Топаана и Дуќанџик....

Скопје е далеку од солидна велосипедска мрежа

Општината Руше во Словенија го изгради првиот автопат за велосипедисти, долг 15 километри, а некои наши општини како Кисела Вода, Чаир, Бутел и Ѓорче...

Лекари нема ниту за лек

На Уролошкото одделение во Битола, на пример, има само еден лекар-специјалист што се грижи за илјадници пациенти, а слична е состојбата и на другите...

Лазар Мојсов бил „бесен македонски националист“!

Пред осум години, на 25 август 2011 година, во Белград почина Лазар Мојсов, македонски и југословенски политичар и дипломат, кој во една од своите...

Пет знака дека вашето куче е тажно и безволно

Тагата и безволноста кај кучињата можат да се откријат преку одредени знаци, и доколку се забележат навреме треба да се реагира за да му...

Младата генерација ја притисна големата тројка да игра уште подобар тенис

Играта оди напред, најдобрите тројца напредуваат, но и младите се приближуваат до нив, а дали ќе се доближат додека тие сѐ уште играат тенис...

Металург испушти победа против Стеауа

Металурзите имаа предност од три гола (26-23) по што следуваше серија неефикасни напади и технички грешки, по кои тимот од „Автокоманда“ ги загуби предноста...

Најдобриот напад против најдобрата одбрана во борба за светската круна

Синоќешното финале во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје беше историско и за Германија и за Египет, со оглед на тоа што ова е првпат...