Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24712)

Формирана меѓународна платформа за тренинзи и за тренери

Трејнинс фор ол е меѓународна платформа што е формирана во нашата земја и што ќе ги вмрежува сите тренери и тренинзи на едно место. -...

Кичевското Китино кале ќе го врати стариот сјај

Долгонајавуваниот мегапроект за ревитализација на кичевското Китино кале, конечно и ќе се случи. Во тек е процедурата за прибирање понуди, која ќе трае до...

Спомен-биста на Михајло Пупин, таткото на глобализацијата

Бистата е донација од фондацијата „Младен Селак“ од Србија, а ќе биде откриена денеска во 11 часот, во центарот на Вевчани Веле Митаноски Во центарот на...

Дваесет најубави плажи во Европа за ова лето

Според светската туристичка платформа „Биг 7 тревел“, плажата Златен ’Рт на хрватскиот остров Брач неофицијално е прогласена за најубава во светот Наваџо, Закинтос, Грција Островот Закинтос...

Треба да бидеме упорни во борбата за повеќе средства во културата

Од денеска во Струга, во рамките на фестивалот „ДримОн“, како што посочува Кристина Тодороска-Петреска, која е една од неговите организатори, со претставување на романот...

Ханиф Куреиши за тоа како зборуваме за љубовта и сексот

Дебора Трисман за магазинот „Њујоркер“ неодамна го интервјуира британскиот писател, драмски автор, сценарист и режисер Ханиф Куреиши за неговиот најнов расказ насловен „Таа рече,...

Половина од мајките се пораѓаат над 35-годишна возраст

Повеќе од половината родилки во Хрватска, односно 56 отсто, имале повеќе од 30 години, а секоја петта била постара од 35 години. Учеството на...

Две третини од студентите се партиски активисти

Повеќето од младите во Република Српска стануваат членови на некоја партија и во средните училишта Повеќе од 60 отсто од студентите на јавните универзитети во...

Фирмата што ќе обезбедува храна за децата во училиштата, пак ќе...

Општините, односно училиштата и натаму ќе продолжат да избираат фирма за храна на тендер, иако имаше реакции од родители дека на тој начин не...

Една пензија доволна за десет дена во старечки дом

Дали е време да се размислува за некаква опција за субвенционирање на пензионерите од страна на државата, со што би се покрил дел од...