11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 0:39

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24710)

Пад на издадените одобренија за градба

Во јуни 2019 година се издадени 202 одобренија за градење, со што е регистриран пад на издадените одобренија за 1,5 отсто во однос на...

Информациската револуција во образованието, науката и во технологијата

Пишува: Проф. д-р Георги М. Димировски Во изминатата деценија, светот се изненади и сѐ повеќе и повеќе се фасцинира од сериозниот напредок на НР Кина во...

Воинот на коњ го потковаа со хеленска плочка

Поставени се нови информативни плочки пред спомениците во центарот на Скопје, на кои се појаснува дека личностите што се претставени на споменикот се дел...

Пензионерите бараат годините да не бидат услов за кредити

Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија се залага да се олабават условите за добивање кредити за пензионерите во земјава, бидејќи тие имаат редовни...

Зелена карта само за богатите

Регулативата е фокусирана на стотици илјади имигранти што секоја година легално влегуваат во САД и кои аплицираат да станат американски државјани. Па, така, почнувајќи...

Зоолошка градина ќе добие живеалиште за фламинга и за пингвини

Во скопската зоолошка градина започна изградбата на живеалиште за фламинга и за пингвини. Како што соопштуваат од зоолошката, домот за новите станари ќе се...

Патниците под стрес од удари на гранки во двокатните автобуси

И покрај тоа што требаше да се реализира акција за кастрење на уличните дрвореди, по барање на ЈСП „Скопје“, дрвјата останаа непоткастрени. Тие се...

Две годишни времиња во еден ден

Дежурните синоптичари велат дека изминатите денови се случил пад на температурата од осум до 10 степени, но веќе следниот период ќе се бележи тенденција...

Корисниците стануваат зависни од Фејсбук и од Твитер

Компаниите за социјални медиуми напорно работат да ги направат корисниците зависни од нивните сервиси. Карактеристиките на социјалните медиуми како што се бесконечното прелистување на...