22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24710)

Кеану Ривс го смени имиџот за новиот филм

Кеану Ривс, еден од омилените холивудски ѕвезди, деновиве ги збуни своите обожаватели со својот нов изглед. Имено, 54-годишниот глумец во моментов го снима филмот...

Калкин реагираше на веста дека ќе се снима нова верзија на...

Меколи Калкин како дете ги освои срцата на гледачите со својата улога во филмот „Сам дома“, филм што од првото емитување до денес традиционално...

Режисерот Гиљермо дел Торо доби ѕвезда на Булеварот на славните

Мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо доби ѕвезда на познатата петка на славните во Лос Анџелес. Пригодата ја искористи да ги повика сите имигранти да...

Филмови што ќе ве пренесат во бајковити европски предели

Ако сте во потрага по филм што ќе ве опушти, ќе ви дадеме неколку предлози што ќе ве однесат во волшебни места, идеални за...

Започнува 31-та „Поетска ноќ во Велестово“

Во охридското село Велестово вечерва, во 21 часот, ќе започне 31-та „Поетска ноќ во Велестово“, посветена на поезијата на Иван Џепароски и на цртежите...

Продолжија истражувањата на Врбјанска Чука

Пијанистката Дуња Иванова на археолошкиот локалитет ќе одржи концерт Започнаа годинашните истражувања на археолошкиот локалитетот Врбјанска Чука во Пелагонија како продолжување на повеќегодишниот мултидисциплинарен проект,...

Блескав настап на „Игњац Фукс“ во „Света Софија“

Во црквата „Света Софија“ во Охрид, во рамките на „Охридско лето“, завчеравечер настапи хрватскиот октет „Игњац Фукс“, кој, како што посочуваат од фестивалот, „прозвучи...

САД нема да го преземат дијалогот меѓу Белград и Приштина

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ вчера изјави дека САД нема да го преземат водењето на дијалогот меѓу Белград и Приштина, но дека се...

Прва казна за пеење песна со поздравот ЗДС

Пејачот на забавни песни од Макарска Марио Росо, од Високиот прекршочен суд во Сплит, е казнет со 1.000 куни затоа што ја отпеал песната...

Невладиниот сектор поделен и неефикасен

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во својот текст за влијанието на цивилното општество во Босна и Херцеговина и во Косово, пишува дека невладиниот сектор...