Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24709)

Ќе се формира регистар на професионални онлајн-медиуми

Формирањето регистар на професионални онлајн-медиуми, со кој ќе ѝ се посочи на јавноста кои медиуми ги исполнуваат професионалните критериуми, се придржуваат до новинарскиот кодекс...

Тешки обвинувања против славниот тенор Пласидо Доминго

Еден од најмоќните и најпопуларни личности во светот на операта, Пласидо Доминго, се соочува со обвинение дека ги принудувал жените да имаат сексуални односи...

Фасцинантни црно-бели фотографии од Италија во 1960-тите

Постојат толку многу фотографи од други земји што ги документираат Италија и Италијанците, од Анри Картие-Бресон до Вилијам Клајн, но фоторепортажата на Бруно Барбеј...

Грета Тунберг ќе плови по Атлантикот за да присуствува на климатски...

Шведската активистка Грета Тунберг (16), која одбива да лета поради влијанието на воздушниот сообраќај врз животната средина, ќе го премине Атлантикот во брод на...

Уметници од светот на јубилејната ликовна колонија „Галичник“

Јубилејната 30-та интернационална ликовна колонија „Галичник“ почнува денеска и ќе трае до 22 август. На неа ќе учествуваат 11 уметници од повеќе земји: Симоне...

Последниот филм на Гарванлиева на јубилејниот „Македокс“

Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на годинашното 10-то јубилејно издание на фестивалот за креативен документарен филм „Македокс“, најавија...

„Златниот бележник“ од Дорис Лесинг

По препорака од Надежда Чачинович и нејзиниот „Водич низ светската книжевност за интелигентна жена. Корисен и за интелигентни мажи“, напишан со намера да го...

Испратнина за доброволен отказ од јавната администрација

Црногорското министерство за финансии одвои 2,7 милиони евра во буџетот за оваа година за да им исплати испратнина на вработените во јавната администрација што...

Во Грција се шират над 50 пожари

Од понеделникот во Грција избувнаа шумски пожари на над 50 места, а најголемиот е на островот Евија, каде што ги загрозува селата и таму...

Граѓаните ја гледаат розовата слика на политичарите

Само пензионерите веруваат во ветувањата на политичарите, а гласачите од другите старосни категории при гласањето се одлучуваат за стручноста и харизматичноста на кандидатите Речиси половината...