Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24708)

Кои се последиците од влошувањето на односите меѓу САД и Турција

Вашингтон ја стави Анкара пред сериозна дилема за обновувањето на воената авијација, во која во моментов доминира ловецот „ф-16“. Сѐ поголемиот јаз помеѓу Турција...

Заврши реконструкцијата на улицата 4 во Долно Лисиче

Заврши реконструкцијата на улицата 4 во населбата Долно Лисиче во општина Аеродром. Сообраќајницата имаше оштетен асфалт, кој е заменет со нов, а пред да...

Зелените пазари плачат за модернизација

Пазарџиите во зима се на отворено и студ, а налето работат на високи температури. Поради тоа често стоката им скапува и трпат загуби. Проблем...

Обвинителството бара политичарите да не се мешаат

Јавното обвинителство реагира на забелешките на претседателот на државата, притоа укажувајќи дека не е време за напади врз институциите и дека нема да дозволи...

Зошто шумското овошје е меѓу најздравите овошја на светот

Шумското овошје е едно од најздравите на светот. Освен што е вкусно и нутритивно, со неговото консумирање ќе добиете импресивни здравствени придобивки. Ќе наброиме неколку...

Минирани трите столба на државата

Воспоставената „бомбашка практика“ како средство за промена на власта во државата, со објавување нелегално снимени аудио или видеоразговори, го дерогира целиот изборен систем и...

Аронијан и Вашер-Леграв први во забрзан шах во Сент Луис

Светскиот првак Магнус Карлсен не блескаше и заврши на 6-то место, со 4 поени, доживувајќи дури четири порази (од Динг, Каруана, Аронијан и Карјакин)....

Суперкуп – прв сеанглиски дуел: Ливерпул – Челси

За првпат по 2013-та во суперкуп-мечот ќе нема шпански екипи, а Истанбул ќе биде седмиот град домаќин на еден ваков меч (меѓу нив беше...

Започна дополнителна лотарија за билети

Организаторите на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио 2020 започнаа со втората лотарија за билети по неочекувано големата локална побарувачка, која ги принуди да...