12.1 C
Skopje
8.4.2020 - 10:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24708)

Винона Рајдер – враќање на холивудскиот трон

Кога не е на снимање, најмногу ужива да биде дома, читајќи некоја добра книга. И тоа вистинска, печатена книга, затоа што таа нема таблет,...

Не ми е страв да умрам, туку да продолжам вака да...

Италијанскиот писател Роберто Савиано е меѓу првите луѓе од пописот на озлогласената неаполска мафија Камора што сака да ги тргне од светов Роберто Савиано на...

Мета бара меѓународни посредници за политички дијалог

Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и од лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и...

Карпентер: Во политиката има руски капитал

Важна работа на која треба да се посвети внимание во Црна Гора е влијанието на рускиот сомнителен капитал присутен во политиката, предупредува Мајкл Карпентер,...

Секоја чета со свое боречко здружение

Во Федерацијата Босна и Херцеговина има повеќе од 1.600 здруженија на борци, а со новиот закон за боречки организации може да згаснат 70 отсто...

Итно наводнување за да не останеме без храна

Високите температури особено ги погодија пролетните култури, како што се сончогледот, пченката и градинарските култури на отворено. Не се поштедени ниту овошките, а топлата...

Нема веќе ни статисти за во филм

Голем број филмски работници и продуценти многупати рекле дека во Битола постојат речиси идеални услови за снимање филмови, поради што едно време Битола имаше...

МПЦ меѓу приоритетите на Вселенската патријаршија?

Верските аналитичари велат дека овие настани укажуваат на тоа дека вселенскиот патријарх не се откажал од решавањето на прашањето за МПЦ, а особено е...

Ректорот на УКИМ ги отфрли тврдењата на антикорупциската комисија

Ректорот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски, преку соопштение до јавноста реагираше на тврдењата на Државната комисија за...

Повеќекратно зголемена радијација во Северодвинск

Руските власти соопштија дека нивото на радијација во градот Северодвинск се зголемило помеѓу четири и шеснаесет пати по експлозијата на ракета на нуклеарен погон...