18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 1:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24706)

Кога историјата е политика

Еден мој пријател има навика да кажува дека нашите интелектуалци се на продолжен годишен одмор, особено историчарите, кои се најповикани да ја кажат вистината....

Македонија на меѓународната стрип-колонија „Рашка“

Викендов заврши осмата по ред меѓународна стрип-колонија „Рашка“, која беше одржана недалеку од Рашка, во туристичкиот комплекс во с. Семетеш, Србија. Продолжувајќи ја неколкугодишната...

Аерогел за создавање вселенска градина на Марс

Експертски тим од „Харвард“, од институтот за технологија во Калифорнија „Калтек“ и Универзитетот во Единбург моментно работат на овој проблем, а за таа цел...

Вертикалните градини не бараат сонце, вода и одржување

Инспириран од природата, Васил Филипов со тимот на „Флауер сити“ изработува „зелени sидови“ што красат многу ентериери. Зелените ѕидови се еколошки производ што овозможува...

Милица Николиќ – потресна биографија на едно време

Пред пет години на македонски јазик (,,Везилка 2011“) излезе нејзината последна книга „Руска археолошка приказна“, која како да е пишувана од сенка, спокојно и...

Магичните слики од домот на Фрида и Диего во очите на...

Овие фотографии се дел од најновата изложба на Смит, насловена „Крило“ и сместена во просториите на галеријата „Диего Ривера“ во Институтот за уметност во...

Поетите и академиците апелираа за заштита на Охрид

На апелите на уметниците учесници на фестивалот „Охридско лето“ за спас на Охрид и неговото езеро, односно за зачувување на статусот на град под...

Младите француски музичари Кристоф и Мусат на „Охридско лето“

На 59-то „Охридско лето“ публиката проследи уште еден возбудлив концертен настап на двајца млади и шармантни музичари од Франција. Во рамките на традиционалната Француска...

Нови сигнали од Вашингтон за идејата за разграничување

Поранешниот претставник на Пентагон задолжен за Балканот, Мајкл Карпентер, смета дека претстојните избори на Косово, како и изборите во Србија во 2020 година, би...

Хрватските компании стравуваат од рецесија во Германија

Влегувањето на Германија во рецесија би се одразило на целата Европска Унија, особено на земјите во нејзиниот источен дел, а меѓу најзагрозените ќе се...