Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24704)

Скопје се дави во ѓубре

Само пред три месеци градот блескаше со сета своја убавина и чистота, кога се исчисти по повод посетата на папата Франциск што се случи...

Глобалното затоплување најсериозна закана за човештвото

ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ УРИВААТ РЕКОРДИ Научниците откриваат дека најтоплите периоди за две илјади години се случиле во 20 век и зафаќаат повеќе од 98 отсто од...

Нови воени бази од Австралија до Босна

СВЕТСКИТЕ СУПЕРСИЛИ ГИ ШИРАТ СВОИТЕ СФЕРИ НА ИНТЕРЕС Изградбата на воени бази и трките за вооружување се новите алатки за борба за надмоќ на светските...

Премиер-лига – нова сезона, исти фаворити за титулата

Бранителот на титулата, Манчестер сити, се смета за прв фаворит за нова, трета титула во низа, а вицепрвакот и европски шампион, Ливерпул, ќе се...

Унгарија статистички доминира по второто коло

Селекцијата на Португалија, која доби вајлд-карта по откажувањето на Океанија и Нов Зеланд, во целост го оправдува своето присуство на Мундијалот Селекциите на Унгарија и...

Запален фитиљот на кашмирското буре барут?

Опасната комбинација на сѐ поголемиот хинду-национализам во Индија, локалниот револт против индиската влада, џихадистичките групи што водат хибридна војна во индиски Кашмир, како и...

Власта пише – власта брише

Настани, симболи, алузии Да не се лажеме, имињата на улиците во секоја држава зависат од официјалното сфаќање, гледање и толкување на историски настани и личности...

Свети Тома Неверни заштитникот на архитектите повторно меѓу архитектите

Вангел Божиноски Се јавувам од една невозможна земја... „Скали што не водат никаде се искачуваат околу куќата... нема впрочем ни прозорци ни врата... над покривот се...