Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24702)

Некои лекови можат да предизвикаат алергија на сонце

Сè уште не е разјаснето зашто кожата реагира на овој начин кога ќе дојде во контакт со сончевите зраци, меѓутоа, според дерматолозите, некои компоненти...

Кога машината ќе запре

Како размислува еден невролог на темата за парни локомотиви, паметни телефони и страв од иднината „Мојата омилена тетка Лен, кога беше во своите осумдесетти години,...

Баша: Рама ги истера странските инвеститори

АЛБАНИЈА Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, ја изедначи владата на Еди Рама со онаа на Северна Кореја, кога станува збор за странски инвестиции. За шест...

Постигнат напредок за формирање на федералната влада

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Спогодбата на лидерите на политичките партии во Босна и Херцеговина за формирање нов совет на министри на БиХ, со посредство на специјалниот...

Африканската чума го поскапе свинското месо

БУГАРИЈА Намалувањето на производството во Бугарија нема да предизвика недостиг од свинско месо на домашниот пазар, а потребните количества ќе бидат надоместени од увоз До крајот...

Извозот пораснал за 14, увозот за 11 отсто

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари - јуни 2019 година, изнесува 194.235.989 илјади денари и бележи пораст...

Лозарите бараат откупната цена за килограм грозје да биде над 25...

Лозарите од Тиквешко бараат повисоки цени за откуп на грозјето, а до медиумите свое соопштение испратија од здружението „Напредни лозари“. Истакнуваат дека морале да...

Компаниите очекуваат влошување, надлежните раст на економијата

Економската состојба во второто тримесечје од 2019 година е понеповолна во однос на претходното тримесечје, а се очекува да биде понеповолна и во наредните...

Праска – црвено-жолта кралица на летото

Синоним за летото е секако праската. Иако може да се најде веќе во пролет, нејзината сезона е до крајот на летото. Овој сочен плод...