Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24701)

Монденскиот Капри му оддава почест на Симон Узуновски

Неговата уметност ги воодушеви и Американците и Италијанците и Русите и Арапите. Директната и жива карактеристика на неговото сликарство е химна за животот и...

Пакет мерки за зголемување на наталитетот

ГРЦИЈА Грчкото министерство за труд подготвува 14 мерки, меѓу кои и додаток од 2.000 евра, за новите родители од јануари 2020 година. Меѓу мерките е...

ЦПЦ не ја прифаќа иницијативата за заедничка црква со СПЦ

ЦРНА ГОРА Иницијативата на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, за соединување на Српската и Црногорската црква, за владиката Михаило, поглавар на ЦПЦ, е невозможна...

Руски експерт за Балканот: Западот сака нови политичари на Косово

КОСОВО Водечките косовски лидери, кои произлегоа од ОВК, мораат да заминат и тоа е единствената причина поради која се отвора нов процес пред Судот во...

Вилијам Ијансон специјалист за продажба на колекционерски автомобили

Скриено во длабоките шуми на западот на Англија, меѓу неверојатните отворени патишта и необичните британски колиби, е шармантното седиште на компанијата „Вилијам Ијансон Лтд“....

Македонија со најмала просечна плата во регионот

Највисоката просечна плата во регионот за мај оваа година е исплатена во Словенија, а изнесува 1,113 евра, додека најниската е во Македонија, а изнесува...

Кадетското СП – нов импулс за македонскиот ракомет

Организацијата на СП за играчи до 19 години е од голема важност за афирмацијата и за развојот на ракометот во младите категории. РФМ веќе...

Над 200 милиони евра поврат на ДДВ

Над 14,5 милијарди денари или 236,4 милиони евра се инјектирани во стопанството во првата половина од годинава, преку редовен и неселективен поврат на ДДВ...

Преспанските овоштари чекаат отштети од државата

Иако комисиите сѐ уште собираат податоци за штетите од силното невреме, сепак, според првична процена, што би се рекло со голо око, тие ќе...