Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24700)

Со вакцинација се избегнуваат трошоците за третирање болести

Првата вакцина служи за да го подготви организмот на животното против вирусот или бактеријата, додека следните вакцини ќе го стимулираат имунолошкиот систем да создава...

Десет причини зошто толку многу го сакаме летото

1. Дружење со пријателите Кога времето е топло, подготвени сме за настани под отворено небо. Колку е убаво да се отиде на викенд со пријателите...

Нашата ДНК можеби не потекнува од Земјата

Сензационално откритие Гери Равкан, молекуларен биолог и професор по генетика на Медицинскиот факултет на „Харвард“, признава дека има малку необични погледи во врска со настанокот...

Се обесчовечивме

Синиша Станковиќ, новинар Говорејќи за својата нова книга „Маалски прикаски (1+2)“, познатиот новинар Синиша Станковиќ, кој во неа пишува за хероите од неколкуте скопски маала...

Импресивен настап на словенечките уметници на „Охридско лето“

Големиот словенечки кларинетист со меѓународно реноме, Дарко Брлек, завчеравечер настапи на „Охридско лето“ одржувајќи импресивен концерт заедно со гудачкиот квартет „Дисонанс“ од Словенија. На...

Хрватска побарува една милијарда евра од старата девизна заштеда, Србија ќе...

Србија Гувернерката на Народната банка на Србија, Јоргованка Табаковиќ, најавите од Загреб ги смета за неоснован обид да извлече некаква финансиска корист во процесот на...

Американската јавност шокирана од најновите масовни престрелки

ТРИЕСЕТ ЛИЦА УБИЕНИ ВО СЕРИЈА ИНЦИДЕНТИ ВО САД И додека најновите масовни престрелки повторно ја разгорија долгогодишната дебата за контролата на оружје во САД, високи...

Ѝ се ближи крајот на Златна зора?

Грција По неуспехот на парламентарните избори во Грција ослаби и организациската структура на десноориенираната Златна зора Грчката десноекстремна партија Златна зора доживеа тежок пораз на предвремените...

Оптимизмот се зголемува со растот на економијата

Во отсуство на тежиштен владин економски фокус и значајна подреализација на државните капитални инвестиции, економските резултати за првиот квартал се оптимистички, особено што приватниот...

Со десет тима позорникари до побезбеден Карпош

Безбедноста, трките по булeварот Партизански одреди, уништувањето на урбаната опрема, но и капацитетите на полициската станица се проблемите со кои се судира општината Карпош....