Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24699)

Масовните протести штетни за имиџот и улогата на Хонгконг

Хонгконг веќе неколку месеци е под опсада на масовните протести, предизвикани од стравот дека Кина ги еродира слободата и автономијата што беа ветени со...

Квантна технологиjа ветува безбедни телефони и супербезбедни мрежи

Ерата на телефони што не можат да се хакираат е на повидок. Во светот на квантната физика се истражува начинот за создавање најбезбедни чипови...

Комплицирана руско-кинеска врска

Кина доминира во секој аспект од партнерството помеѓу двете земји. Нејзината економија е шест пати поголема, а моќта сѐ повеќе ѝ расте, додека, пак,...

Ѓоргиев: Најтешки, најобемни и најсодржајни подготовки

Најдобрите македонски одбојкари веќе трета недела тренираат во Маврово за деби-настапот на ЕП во септември годинава во Словенија Трета недела по ред најдобрите одбојкари на...

Дибала бара 350.000 фунти неделно од Манчестер јунајтед

Аргентинецот Пауло Дибала му порачал на Манчестер јунајтед дека бара неделна плата од 350.000 фунти (384.000 евра), за да се пресели на „Олд трафорд“,...

ЛА клиперс ќе градат сала за милијарда долари и ќе го...

Изградбата на салата што ќе биде со капацитет од 18.500 места треба да започне по две години и да заврши до 2024-та Лос Анџелес клиперс,...

Продолжува конфузијата со фудбалскиот првак на Африка

Судот за спортска арбитража (САС) во Лозана ја поништи одлуката на Фудбалската конфедерација на Африка (КАФ) за преигрување на финалниот реванш-меч во африканската Лига...

Четворица дебитанти во трката за наградата на ФИФА

Првпат на листата за признанието на ФИФА се Ван Дајк, Мане, Де Јонг и Де Лихт, а шестмина беа во игра и лани -...

СП за жени во фудбал од 24 на 32 екипи

Светската фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука на Светското првенство (СП) за жени 2023 година да настапат 32 селекции, наместо како досега 24. Оваа одлука...

Ист пат од минатото, различни правци во иднината

Треба да се истакне и дека на граѓаните им е доста од политичка злоупотреба и сквернавење на историските факти за собирање дневнополитички поени или...