Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24697)

На Тур првпат се возеше со брзина над 100 км/ч

По 23 дена, 21 етапа и повеќе од 3.000 км, е познат победникот на Тур де Франс за 2019 година, Колумбиецот Еган Бернал стана...

Здуњската крстосница – нерешлив сообраќаен јазол

ТЕСНИТЕ ГРЛА ЛОШИ ЗА ИМИЏОТ НА ДРЖАВАТА Домашни гости, странски туристи и други патници што со возило се враќаат од Охрид или од Струга кон...

Над 12.000 деца убиени лани во војните низ светот

УРНАТ ЦРНИОТ РЕКОРД Вооружените групи продолжуваат да прават злосторства кога станува збор за децата, но регистриран е и значителен пораст и на прекршоците на меѓународните...

Алкохолот и неискуството на возачите честа причина за сообраќајките

За само шест месеци се изречени 361 мерка против возачи почетници и 2.598 мерки против возачи што управувале моторно возило без возачка дозвола Во секојдневното...

Добар за политичарите, лош за правниците

ПРВИЧНИ РЕАКЦИИ ЗА НОВИОТ ЗАКОН ЗА ЈО Дел од стручната јавност смета дека со предочените измени на законот, на ова поле, во практика нема да се...

Милијардите во Македонија меѓу сонот и јавето

Искуствата од минатото говорат дека политичарите во своите изјави лесно се расфрлаат со огромни суми пари што наводно треба да влезат во државата. Така,...

Отворена дискусија „Женски простори“ во МСУ

„Женски простори“ е отворена дискусија и перформативен простор на вмрежување во рамките на програмата на изложбата „Родови перцепции“, во потрага по нови и иновативни...

Фамозната Полина, вечната љубов на Достоевски

Големите писатели и нивните сопруги и љубовници (2) Големиот руски писател Фјодор Михајлович Достоевски имал две венчани жени и многу љубовници, но само една од...

Одличен концерт на камерниот оркестар на Музичката младина на „Охридско лето“

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ во рамките на „Охридско лето“ го одржа традиционалниот концерт со младите и талентирани солисти, виолинистката...

Диплома за актерска минијатура за младата актерка Срна Дуковска

Жирито на театарскиот „Фестивал на фестивалите“ ѝ додели диплома на актерката Срна Дуковска, за актерска минијатура за нејзината изведба на улогата на Амина во...