Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24697)

Заеднички воени маневри на Русија и Иран во Ормутскиот Теснец?

Русија и Иран наскоро би можеле да одржат заеднички вежби на воените морнарици во областа на Ормутскиот Теснец, изјави командантот на иранската морнарица Хосеин...

Продолжува мистеријата за уривањето на летот МХ17

Холандија ги отфрли истражувањата на германскиот приватен детектив за уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во јули 2014 година. Во заклучоците на меѓународниот тим,...

Стојановиќ: Да се вратиме на старите патеки

Она што можам јас да ветам е дека на секој меч ќе даваме 100 отсто, и тоа не само на натпреварите туку и на...

Пепе во Арсенал за рекорден клупски трансфер, на пет рати

Трансферот ќе изнесува 78,6 милиони евра, првата рата е 21,8 милион евра, а преостанатите пари Арсенал треба да му ги исплати на Лил во...

Елмас на листата на УЕФА со 50 идни европски ѕвезди

Во изборот на играчи што може да влезат во фокусот има 22 тинејџери, а УЕФА на една ваква листа пред две години ги вметна...

Административни пречки оставаат студенти без здравствено осигурување

Матичните лекари бараат од Фондот да направи промени во софтверот и студентите да ги доставуваат потврдите во септември или октомври, зашто администрацијата на факултетите...

Пописот пак виси на конец

Демографот Герасимовски потсетува дека и за неуспешниот попис во 2012 година исто така биле кратки роковите за подготовка, од усвојувањето на законот до спроведувањето...

Американските фудбалерки поплатени од мажите?

Анализата на УССФ покажала оти на фудбалерките од 2010 до 2018 година им исплатила 34,1 милиони долари за плати и бонуси, а на мажите...

НАТО со своја платформа против лажните вести

Дигиталните дезинформации се глобален предизвик, кој бара создавање нови коалиции, нов одговор, алатки и стратегии за да се справи светот со нив. Феноменот за...

На Тур првпат се возеше со брзина над 100 км/ч

По 23 дена, 21 етапа и повеќе од 3.000 км, е познат победникот на Тур де Франс за 2019 година, Колумбиецот Еган Бернал стана...