2.1 C
Skopje
30.3.2020 - 10:06

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24697)

Европскиот суд на правдата ги поддржа „Крафтверк“

Европскиот суд на правдата го поддржа ставот на култниот германски електробенд „Крафтверк“, дека неовластената употреба на делови од песни или, семплинг, дури и ако...

Проблесоци на македонската музичка сцена

Лозано го направи првиот концерт, Дани прослави 20 години музичка кариера, Каролина повторно воодушеви со концертите во Македонската филхармонија, концертот на „Љубојна“ беше безвременско...

„Bohemian rhapsody“ со над милијарда посети на Јутјуб

Видеото за песната „Bohemian rhapsody“ на групата „Квин“ на Јутјуб достигна гледаност од над една милијарда и на тој начин стана новиот рекордер, односно...

Паметниот звучник „алекса“ ќе одговара на прашања за здравјето

Паметниот звучник „алекса“ на американската компанија „Амазон“ наскоро ќе може да дијагностицира симптоми и да дава совети за здравствената состојба на пациенти, за да...

Весели бара самораспуштање на пратениците

КОСОВО Лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) и претседател на Собранието на Косово, Кадри Весели, ја одби поканата на премиерот во оставка и лидер...

Стари препораки во новата европска политика за Балканот!

Во овој момент е тешко да се прогнозира каква ќе биде политиката на новите органи на ЕУ кон Западен Балкан, но треба да се...

Парламентот не го признава ветото од претседателот Радев

Бугарија Народното собрание на Бугарија го отфрли ветото на претседателот Румен Радев за набавка на борбени авиони „Ф-16“ за военото воздухопловство. За отфрлање на ветото гласаа...

Здравствени придобивки од грозјето

Грозјето го користат речиси сите народи веќе илјадници години, а употребувано е и од неколку стари цивилизации за правење вино. Постојат многу видови грозје,...

Сертификати за фер компании

Сертификат „Фер за потрошувачот“ добија 45 компании, кои имаат јасно дефинирани правила за заштита на безбедноста и здравјето на потрошувачите, со фер пазарни практики...