38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 16:05

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24696)

Бернал требаше да биде помошник, но сега е шампион

Победата на Бернал на Тур де Франс можеби е најголемото достигнување за колумбискиот спорт, а го засени и неодамнешниот триумф на тенисерите Кабал и...

Јужнокорејски навивачи ќе тужат затоа што не играл Роналдо?

Повеќе од 2.000 јужнокорејски фудбалски навивачи сакаат да тужат спортска агенција откако Кристијано Роналдо остана на клупата за резервни играчи на пријателскиот меч помеѓу...

Цвеќето на Цветин процвета меѓу Македончињата во Австралија

Најдраги ми беа средбите со нашите деца во Австралија, кои ги изучуваат македонскиот јазик, културата и традицијата на нашиот народ, вели Цветин. Хуманитарецот Живко Поповски...

Лина Ѓорческа напредува на двете листи на ВТА

Лина Ѓорческа од денеска ќе настапува на нов тениски турнир, во Германија, каде што во првото коло треба да се сретне со Ирина Фетецау...

За рибарот Раде од селото Рајца и за златното рипче

ЗА СЕКОЈА БУКВА ПРИКАЗНА: Р Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот...

Пораките на моите песни допираат до сите!

Балкански писатели за деца во „Колибри“: ВЛАСТА ЦЕНИЌ, СРБИЈА Во денешниот број на „Колибри“ ви го претставуваме Власта Н. Цениќ, истакнат српски поет за деца....

Камп по веронаука во „Пресвета Богородица Пречиста“

Првпат годинава во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“, Кичевско, се одржува летниот камп по веронаука, на кој учествуваа 20 млади на возраст од 10-15 години....

Едукативна работилница за децата со посебни потреби во Кавадарци

Сѐ поголем е интересот за учество на децата со посебни потреби од Дневниот центар во Кавадарци во едукативните работилници што веќе неколку години редовно...

Мојата бајка

На страниците на „Колибри“ ги објавуваме расказите на седумте учеснички на тукушто завршената работилница за креативно пишување „Остани дете, стани писател“, на издателството „Икона“....

Животот е поубав кога имате доверба во луѓето

Етика за млади проф. д-р Кирил Темков Јас сум суштество. Имам тело и душа. Физичкиот живот го живеам со основите и силите на телото, со...