38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 17:35

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24696)

Заев најави инвестициски циклус од пет милијарди евра

Зголемен БДП за над 40 отсто, раст на платите, намалена невработеност, вратена доверба кај инвеститорите, зголемени вложувања. Ова се некои од показателите содржани во...

Сезона на одмори или на преговори

КЛУЧНИТЕ ЗАКОНИ ЧЕКААТ ДА ЗАЛАДИ Експертите сметаат дека одморот на пратениците ќе биде искористен за да им се даде доволно време на партиите да се...

Немирни момци ја водат глобалната сцена

Партиите од политичките екстреми стекнаа упоришта во Европа, додека, пак, САД, чија моќ некогаш беше гарант за либералниот светски поредок, направија пресврт со доаѓањето...

Гулабите во таванските простори непожелни гости

Во летниот период дел од станарите на некои згради има проблеми со гулабите што се населуваат во поткровјата. Орнитолозите велат дека на гулабите честа...

И Европа не може да избере обвинител

Иако навидум изгледа исто, и процесот со избор на европски обвинител се развлекува онака како што се развлекува кај нас изборот за нов специјален...

Игротека Македонија

Асоцијацијата на Македонија како игротека може да се препознае и од јасните пораки на меѓународните претставници кога велат дека поминало времето на политичките игри....

„Тесла“ треба да го редизајнира стариот седан „моделот С“

Ќе претставиме неколку промени што корисниците на „тесла“ би сакале да ги видат во новиот и ребрендиран „тесла модел С“ „Тесла моделот С“ беше првиот...

Металург ги почна подготовките за новата сезона

Победникот на Купот на Македонија од 6 август ќе има висински подготовки на Копаоник, потоа следуваат настапи на два силни меѓународни турнири, во Русија...

Две младински титули за Франција во ист ден

Во неделата прво фудбалерките стана европски првенки во категоријата до 19 години, а потоа ракометарите ја освоија светската титула за играчи до 21 година Франција...

Половина милијарда Кинези гледале НБА лани

Повеќе од 21 милион гледачи го гледале шестиот меч од НБА-финалето, во кој Торонто го совлада Голден Стејт и ја освои првата шампионска титула Кинескиот...